Owoce: Deserowe, twarde, soczyste o smaku lekko kwaśnym, średnia masa 1,2 g (max 1,6 g), kształt podłużny, lekko owalny, ciemnoniebieskie z mocnym woskowym nalotem, dobrze znoszą transport oraz mrożenie.
Owocowanie: Rozciągnięte w czasie. Kwitnie w kwietniu, owocuje pod koniec czerwca. Zbiór głównie ręczny, czasem możliwy też mechaniczny. Jagody nie osypują się.
Krzew: Pokrój krzewu kulisty o średnio zwartej budowie, jednoroczne pędy wyprostowane, na końcach przewisające, niezbyt wysoki rośnie do 1,4 m, szeroki na 1,2 m, średni plon: 10,2 t/ha (max 19,8 t/ha), najlepszymi zapylaczami dla tej odmiany są: Docz Velikana, Streżewczanka, Vostorg, Bakczarskij Velikan.
Stanowisko: Słoneczne ewentualnie lekko zacienione, gleba żyzna, lekka – dobrze przepuszczalna, pH lekko kwaśne w zakresie 5,5-6,5.
Jak uprawiać jagodę kamczacką?
Uprawa jagody kamczackiej nie jest specjalnie trudna. Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań zarówno klimatycznych jaki i glebowych. Warty podkreślenia jest fakt, że krzewy są odporne na mróz. Znoszą spadki temperatury nawet do -45 st. C, oraz przymrozki wiosenne do -8 st. C. Jest to niezwykle rzadko spotykana cecha u krzewów jagodowych. Zaleca się unikać gleb zbyt lekkich, piaszczystych, bądź zlewnych i gliniastych. Najlepsze będzie podłoże o pH 6,0-6,5. Wybierając stanowisko dla jagody najlepiej aby było słoneczne, dzięki czemu owoce będą dobrze się wybarwiały. Przed posadzeniem zaleca się wcześniej bardzo obficie nawieźć kompostem i przekopać wraz z wierzchnią warstwą gleby. Następnie doniczki z roślinami warto zanurzyć na kilka minut w wodzie, tak aby sadzonka była odpowiednio nawodniona. Później należy delikatnie rozluźnić bryłę korzeniową i posadzić rośliny w wykopane dołki, na ok 3-4 cm głębiej niż rosły w doniczkach. Jagodę należy sadzić do 0,7- 1 m w rozstawie między rzędami 2-2,5 m.
Pielęgnacja jagody kamczackiej
Jagoda kamczacka nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy zapewnić roślinie dostęp do wody w okresie suszy i gdy gleba wystarczająco przeschnie. Nawożenie jagody zalecane jest co 2-3 lata z wykorzystaniem obornika lub mineralnego nawozu dedykowanego do roślin jagodowych. Aby cieszyć się dobrze owocującym krzewem zaleca się wykonać cięcie przerzedzające i odmładzające wczesną wiosną lub jesienią.
There are no reviews yet.