Witaj, zaloguj się!

Gałkówek-Kolonia 3

95-060 Brzeziny

Twój koszyk

produktów: 0

Sadzonki Jagody kamczackiej

Są to długowieczne krzewy owocowe, żyjące nawet ponad 30 lat. W zależności od odmiany, mogą osiągać wysokość 1,5-2 m. i szerokość do 1,5 m. Sadzonki jagody kamczackiej są bardzo wytrzymałe na suszę i mróz, nie przemarzają nawet przy mrozach sięgających -45°C. Kwitnienie odbywa się na początku kwietnia. Roślina ma blado-żółte kwiaty o długości ok. 1 cm. Okres dojrzewania owoców zazwyczaj przypada na koniec maja. Są to najwcześniejsze owoce dostępne na rynku (owocują wcześniej niż truskawka).

Jagody mają kolor niebieski, który przechodzi w fiolet – często można spotkać biały nalot. Owoce są bardzo soczyste i kwaśno-słodkie. Zbiór zaczynamy kilka dni po wybarwieniu się. Istnieją odmiany, których owoce opadają oraz których owoce pozostają na krzewach.

Jagody kamczackie są źródłem witamin C i A oraz żelaza, jodu, miedzi. Mają właściwości ogólnie wzmacniające, antyseptyczne, wspomagające leczenie wielu chorób i odtruwające organizm ze związków metali ciężkich, pomocne są również przy leczeniu chorób układu krwionośnego. Nie tylko owoce mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Susz z kwiatów hamuje rozwój wirusów i bakterii, polecany jest przy przeziębieniach i grypie.

Jednak główne zastosowanie mają owoce, przede wszystkim jako owoce deserowe (tu dominują odmiany licencyjne) oraz jako materiał na przetwory (soki, dżemy, konfitury) – można je także suszyć i mrozić. W pełni owocowania zbiera się nawet do 6 kg jagód z krzaka w zależności od odmiany i warunków środowiskowych. Sadzonki jagody kamczackiej są odporne na niekorzystne warunki glebowe. Zaleca się stanowiska słoneczne, żyzne i przepuszczalne gleby o pH 5,5-6,5. Bardzo ważne jest posadzenie obok siebie przynajmniej dwóch odmian, Warto wiedzieć, że jagody kamczackie zapylają się krzyżowo. Krzew jednej odmiany nie przyniesie nam żadnych plonów.

Top