Owoce: Aromatyczne i bardzo słodkie. Kształtu podłużnego, koloru niebiesko-granatowego, z jasnym nalotem
Owocowanie: Odmiana kwitnąca w pierwszej połowie kwietnia, dojrzewa w połowie czerwca. Zbiór mechaniczny i ręczny. Jagody raczej pozostają na krzewie. Pozwala zebrać około 2 kg z krzewu.
Krzew: Rośnie silnie do 1,5 m wysokości, na szerokość 1,2 m. Zapylacze dla tej odmiany to: Leningradskij Velikan, Morena, Honeybee.
Stanowisko: Wymaga gleb zasadowych ew. lekko kwaśnych, przepuszczalnych, wymaga stanowisk słonecznych lub lekko zacienionych.
Jak uprawiać jagodę kamczacką?
Uprawa jagody kamczackiej nie jest specjalnie trudna. Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań zarówno klimatycznych jaki i glebowych. Warty podkreślenia jest fakt, że krzewy są odporne na mróz. Znoszą spadki temperatury nawet do -45 st. C, oraz przymrozki wiosenne do -8 st. C. Jest to niezwykle rzadko spotykana cecha u krzewów jagodowych. Zaleca się unikać gleb zbyt lekkich, piaszczystych, bądź zlewnych i gliniastych. Najlepsze będzie podłoże o pH 6,0-6,5. Wybierając stanowisko dla jagody najlepiej aby było słoneczne, dzięki czemu owoce będą dobrze się wybarwiały. Przed posadzeniem zaleca się wcześniej bardzo obficie nawieźć kompostem i przekopać wraz z wierzchnią warstwą gleby. Następnie doniczki z roślinami warto zanurzyć na kilka minut w wodzie, tak aby sadzonka była odpowiednio nawodniona. Później należy delikatnie rozluźnić bryłę korzeniową i posadzić rośliny w wykopane dołki, na ok 3-4 cm głębiej niż rosły w doniczkach. Jagodę należy sadzić do 0,7- 1 m w rozstawie między rzędami 2-2,5 m.
Pielęgnacja jagody kamczackiej
Jagoda kamczacka nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy zapewnić roślinie dostęp do wody w okresie suszy i gdy gleba wystarczająco przeschnie. Nawożenie jagody zalecane jest co 2-3 lata z wykorzystaniem obornika lub mineralnego nawozu dedykowanego do roślin jagodowych. Aby cieszyć się dobrze owocującym krzewem zaleca się wykonać cięcie przerzedzające i odmładzające wczesną wiosną lub jesienią.
There are no reviews yet.