data publikacji: 06/09/2024

Szkodniki borówki amerykańskiej pojawiają się już od samego początku wegetacyjnego, tym samym powodując deformacje liści czy uszkodzenie pąków kwiatowych.

Osłabiają wzrost i rozwój krzewu, obniżając przy tym ilość i jakość plonów borówki. W poniższym wpisie blogowym dowiesz się jakie są najczęstsze szkodniki w borówce amerykańskiej, jak je rozpoznawać i zwalczać.

Pryszczarek borówkowiec (łac. Dasyneura vaccinii) jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych.


Objawy

Larwy tego szkodnika borówki amerykańskiej zimują w glebie pod krzewami. Występują 2 lub 3 pokolenia tego szkodnika w sezonie wegetacyjnym.

Muchówki pojawiają się wiosną, samice składają jaja na górnej stronie blaszki zwiniętego liścia.

A z jaj wylegają się larwy, które żerują na najmłodszych, dopiero rozwijających się liściach. Wysysając soki z liści, wydzielają enzymy, które z kolei powodują skręcanie i deformacje liści. Uszkodzone wierzchołki pędów i młode liście brunatnieją i zamierają. Inwazja pryszczarka borówkowca zaburza normalny rozwój roślin, powodując ich nadmierne rozkrzewianie się. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na plenność borówek, ponieważ z silnie porażonych krzewów zbierzemy znacznie mniej owoców .

Wygląd

Owad dorosły wielkości 1,5 mm wyglądem przypomina miniaturowego komara. Larwy są beznogie, mlecznobiałe i dorastają do wielkości 1,5-2 mm.

Zwalczanie

W ochronie chemicznej przed pryszczarkiem borówkowcem można zastosować zarejestrowane preparaty, tj. Mospilan 20 SP, czy Stonkat 20 SP. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie dwa zabiegi opryskiwania – od kwitnienia do końca fazy dojrzewania owoców (po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzeń na liściach), przy zachowaniu okresu karencji.

Zwójki

Gatunki zwójek występujące na borówce: zwójka plameczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka, zwójka bukóweczka i inne zwójki.

Objawy

Objawy żerowania zwójek można zaobserwować w maju i na początku czerwca, widoczne na najmłodszych liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach. Zwójki żerują głównie w zwiniętych liściach, często w kształt rurki. Wytwarzają przędze, które zlepiają kilka liści a następnie wierzchołki kilku pędów, tworząc splot który przypomina namiot. Z kolei gąsienice zeskrobują miękisz z liści tworząc charakterystyczne prześwity. Te szkodniki wpływają negatywnie na wzrost krzewu ale także zmniejszają ilość oraz jakość plonu.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Gąsienice mają kolor zielonkawy, ale głowa jest ciemna.


Zwalczanie

W momencie zaobserwowania żerowania szkodnika należy wykonać oprysk naturalnym środkiem Spintor SC bądź innymi środkami chemicznymi Acetamip 20 SP lub Mospilan 20 SP.



Mszyce

Gatunki mszyc występujące w borówce amerykańskiej: trzmielinowo-burakowa i brzoskwiniową.

Objawy

Szkodniki te żerują w koloniach na wierzchołkach pędów i liściach wierzchołkowych, wysysając soki roślinne i powodując deformacje opanowanych części rośliny. Tym samym doprowadzają do ogładzania rośliny wskutek czego borówka traci energię na regenerację i gorzej plonuje.

Wygląd

Mszyce to niewielkie owady wielkości około 2-4 mm. Mszyce występujące na borówkach mają różne barwy: żółtozielone, zielone i czarne.

Zwalczanie

W momencie zaobserwowania mszyc na borówkach można zastosować preparaty naturalne oraz środki chemiczne takie jak Acetamip 20 SP oraz Mospilan 20 SP.


Opuchlak truskawkowiec

Objawy

Larwy szkodnika żerują na korzeniach, zjadając drobne korzenie a ze starszych ogryzając korę. Następnie w lecie na brzegach blaszki liściowej widoczne są charakterystyczne wyjedzone zakola jak również obgryziona kora wokół dolnej części pędów. W skutek żerowania opuchlaka truskawcowca wzrost krzewów borówki amerykańskiej jest osłabiony, a z czasem następuje zamieranie pędów z uszkodzoną korą a plon jest zdecydowanie niższy i słabej jakości.

Wygląd

Dorosły opuchlak to chrząszcz wielkości 9-13 mm. Tułów owada pokryty jest bardzo twardymi ciemnobrązowymi pokrywami z delikatnym żółtymi włoskami, które tworzą wrażenie plamek na ciele. Głowa posiada wyciągnięty ryjek, na którym znajduje się aparat gębowy. Larwy opuchlaka są białe i beznogie z jasnobrązową głową.

Zwalczanie

W momencie zaobserwowania objawów żerowania szkodnika borówki amerykańskiej należy wykonać oprysk preparatem Acetamip 20 SP lub Mospilan 20 SP .

Piędzik przedzimek

Objawy

Pierwsze objawy żerowania piędzika przedzimka zauważalne są wiosną, na liściach i kwiatach. Wówczas gąsienice wyjadają ich tkankę, niszczą także słupki i pręciki w pąkach i kwiatach, w wyniku czego uszkadzają zawiązki owoców.

Wygląd

Dorosłe osobniki piędzika przedzimka różnią się w zależności od płci. Samiec jest niewielkim motylem o jasnych, szarobrązowych skrzydłach, których rozpiętość dochodzi do ok. 2,5 cm. Samica natomiast bardziej przypomina pająka niż motyla.

Zwalczanie

Zwalczanie piędzika przedzimka polega na zbieraniu gąsienic i ich niszczeniu. Można również zastosować oprysk środkiem Spintor 240 SC lub Mospilan

Szpeciel pączkowy borówki

Objawy

Szpeciel pączkowy borówki wysysa soki z komórek na skutek czego roślina pozbawiona jest asymilatów. Efektem żerowania tego szkodnika mogą być źle wykształcone, częściowo rozwijające się owoce, a ich skórka staje się chropowata. Ponadto, szkodnik ten powoduje również osłabienie wzrostu borówki amerykańskiej, a zawiązki owoców mogą opadać.

Zwalczanie

W związku z tym, że szpeciel pączkowy nie powoduje dużych strat, nie zwalcza się go opryskami.

Wciornastek ryżówek

Objawy

Samice wciornastka ryżówka zimują pod krzewami, w maju nalatują na borówkę i składają jaja, Już dorosłe szkodniki żerują na kwiatach i na najmłodszych liściach, ogładzając rośliny. Na skutek żerowania wciornastka ryżówka zauważalne jest zahamowanie wzrostu pędów, ograniczenie zawiązywania owoców i ich deformacje.

Zwalczanie

Do zwalczanie wciornastka warto przeprowadzić środkiem ochrony roślin takim jak Mospilan 20 SP.

Owoce borówki są uznawane za jedne z najzdrowszych i najsmaczniejszych owoców dlatego warto zdecydować się na zasadzenie tej rośliny we własnym ogródku. Najważniejszym jest aby zaopatrując się w rośliny kupować zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniowy. Dzięki czemu będziemy mieć gwarancje, że kupione rośliny są wolne od chorób i szkodników. Szczególnie należy zwracać uwagę czy nie są uszkodzone wierzchołki pędów, ponieważ to może oznaczać, że w ziemi w pojemnikach znajdują się kokony z larwami. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów szkodnika należy zastosować zabieg środkiem ochrony roślin.