data publikacji: 29/05/2023

Agrest

Agrest (Ribes uva-crispa) to gatunek krzewu z rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji i Afryce. W Polsce roślina jest powszechnie uprawiana. Krzewy agrestu osiągają do 1,5 m wysokości, w zależności od odmiany. Istnieją krzewy o cierniach pojedyńczych lub trzydzielnych umieszczonych pod nasadą liści. Równie częste są szczeciniaste kolce w międzywęźlach. Kwitną na przełomie kwietnia w postaci drobnych, zebranych w małe grona kwiatach. Krzewy mają owoce o zielonej, żółtej lub czerwonej skórce, często pokrytej gruczołkowatymi włoskami. U niektórych odmian skórka jest gładka i błyszcząca.

Agrest to krzew chętnie wybierany przy nasadzeniach amatorskich. Jego owoce nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i można je wykorzystać do wszelkiego rodzaju przetworów, np. dżemów. Owoce agrestu obfitują w witaminy C, B i A oraz minerały, takie jak żelazo, fosfor, magnez, miedź, potas, a także w kwasy organiczne (kwas jabłkowy i cytrynowy), dużo kwasu foliowego, taniny oraz flawonoidy. Ponadto agrest zawiera duże ilości błonnika, który korzystnie wpływa na proces trawienia.

Dobrej jakości sadzonki agrestu powinny posiadać dwa, trzy pędy. Odpowiednie do zasadzenia są jednoroczne lub dwuletnie egzemplarze. Trzeba pamiętać jednak, że sadzonki agrestu muszą mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy, aby mieć pewność że sadzonka pochodzi z pewnego źródła i jest w doskonałej kondycji, warto zaopatrzyć się w sadzonki z naszej oferty.

Agrest- sadzenie i pielęgnacja

Agrest jest łatwy w uprawie . Krzew agrestu jest bardzo wytrzymały i może wytrzymać zarówno bardzo niskie, jak i bardzo gorące temperatury. Rośliny te należy sadzić wiosną lub jesienią na obszarze o pełnym nasłonecznieniu, lub w lekkim cieniu. Wybierzmy miejsce z dobrze przepuszczalną glebą, która jest lekko kwaśna (poziom pH między 5,0 a 6,5). Poprawmy glebę kompostem przed sadzeniem, aby zapewnić składniki odżywcze systemom korzeniowym roślin. Agresty nie lubią ciężkich i gliniastych gleb. Podlewanie jest niezbędne w miesiącach letnich, kiedy wzrost jest najbardziej aktywny. Agrest w formie krzaczastej sadzimy co 1,2-1,5 m, zachowując ok 1,5 m odległości między poszczególnymi rzędami. Jeśli chodzi o cięcie to w pierwszych 3 latach po posadzeniu, wykonujemy cięcie, które ma za zadnie uformować krzak. W następnych latach ograniczamy się do prześwietlenia lub odmładzania – wczesną wiosną lub latem po zbiorach wycinamy wszystkie pędy 5-letnie oraz starsze. Dobrze uformowany, owocujący krzew ma 10-12 pędów szkieletowych.

Agrest- odmiany

Agresty Czerwone

Kamieniar

Jest to ukraińska, mrozoodporna odmiana czerwonego agrestu. Pokrój prosty, potrafi osiągnąć szerokość około 70 cm, dorasta do około 100 cm, szczególnie korzystny w przypadku ogrodów o mniejszej powierzchni. Krzew odporny na mrozy. Owoce słodkie, deserowe, o delikatnej, cienkiej skórce. Owoce agrestu 'Kamieniar’ są duże lub nawet bardzo duże (4 g). Odmiana deserowa, z uwagi na łatwość uprawy polecana szczególnie amatorom do przydomowych ogródków lub na działkę.

Niesłuchowski

Jest to wczesna odmiana pochodząca z Ukrainy. Kwitnie pod koniec kwietnia, a pełną dojrzałość osiąga w II połowie czerwca. Jest to agrest odporny na mrozy. Rośnie dosyć silnie w górę, jednak rozkładając się na boki. Owoce są ciemno czerwone, bardzo smaczne, deserowe o gładkiej skórce. Owoc duży, wielkości monety 5 zł

Rodnik

Agrest ten jest odporny na mrozy. Osiąga od 1 do 1,5 metra wysokości, raczej zwarty, mała ilość krótkich kolców. Odmiana Rodnik jest średnio wczesną odmianą , łatwą do zbioru ze względu na niewielką liczbę kolców. Owoce duże osiągające nawet ponad 5 gr. bardzo smaczne, początkowo zielone, po osiągnięciu pełnej dojrzałości przechodzą w kolor czerwony. Owoc typowo deserowy, duży i smaczny.

Siewiernyj Kapitan

Odmiana Seviernyj Kapitan rodzi owoce średnie, okrągło-owalne, ciemnoczerwone, z woskową skórką o słodko-kwaśnym orzeźwiającym smaku. Zaletą tej odmiany jest to, że owoce szybko nie opadają, gdy dojrzeją jeszcze długo wiszą na krzaku. Sadzony z przeznaczeniem na dżemy, ciasta i inne przetwory. Jest to odmiana wczesna, dojrzewa około miesiąca wcześniej niż pozostałe.

Zielone agresty

Mucurines

Mucurines to szybko rosnąca, odporna na mróz i bardzo obficie owocująca odmiana. Zielony, owoc duży około 5 gram, sporo większy niż u pozostałych odmian. Owocowanie przypada około 15 lipca. Najplenniej owocuje na młodych pędach, od 1 do 3 roku.
Krzew osiąga od 1 do 1,5 metra wysokości, jest to dosyć rozłożysty krzew, rozrasta się na około 70 cm.

Puszkinskij

Jest to odmiana bardzo plenna nawet do 9 kg z krzewu, owoce dojrzewają równomiernie. Rosnący umiarkowanie, zwarty, z niedużą ilością krótkich kolców. Owoce średniej wielkości, osiągają około 4 gr. smaczne, przeznaczone zarówno do bezpośredniego spożycia oraz jako owoc na przetwory, najpierw zielone, następnie w miarę dojrzewania zmieniają się na kolor żółty.

Hinomaki Gelb

Jest to cenna odmiana amatorska. Owoce są przepyszne, idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia a także na mrożonki i przetwory. Krzewy rosną umiarkowanie, pędy pokryte są w całości drobnymi kolcami. Owoce średniej wielkości, żółte o soczystym miąższu, smaczne. Dojrzewają w połowie lipca. Najlepiej plonuje na glebach wilgotnych i żyznych. Odmiana odporna na mróz i niewrażliwa na amerykańskiego mączniaka agrestu.

Podsumowując, warto wygospodarować w swoim ogrodzie miejsce i posadzić bardzo smaczny agrest, a wybierając sadzonki polecamy zakupić je w naszej szkółce. Rośliny w naszej szkółce są zahartowane, przystosowane do naszych warunków klimatycznych, a jakość naszych produktów potwierdza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wszystkie nasze sadzonki podlegają regularnym kontrolom a każda roślina zaopatrzona jest w paszport rośliny.

Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-agrestu/