Jagoda kamczacka to roślina, ciągle mało popularna. A to szkoda bo to wyjątkowy krzew, który przy minimalnym nakładzie pracy daje wartościowe owoce i to wtedy, kiedy jest ich tak niewiele.
W Polsce rośnie i owocuje w naturalnych warunkach, dlatego wiele osób doceniających jej właściwości, decyduje się na uprawę jagody w przydomowych ogródkach. Warto podkreślić, iż uprawa jagody kamczackiej wcale nie jest trudna. Poradzi sobie z nią każdy – nawet najmniej doświadczony ogrodnik Co jednak najważniejsze – wykazuje wyjątkowo małą podatność na szkodniki i choroby. Niestety mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których rośliny mogą być chore. Jak wtedy należy im przeciwdziałać? W poniższym wpisie dowiecie się jak rozpoznać powszechne szkodniki występujące wśród jagód kamczackich oraz sposoby na walkę z nimi. Dzięki czemu będziecie mogli Państwo cieszyć się superowocami w Waszym ogrodzie. Oto sposoby na zdrowe owoce!
Przędziorek chmielowiec
Jest to niewielki pajęczak o jasnobrunatnej lub czerwonawej barwie. Objawy żerowania tego szkodnika widoczne są w postaci chlorotvcznych plamek na górnej stronie blaszki liściowej. Przy dużej populacji dochodzi do żółknięcia liści, następnie ich brązowienia i przedwczesnego opadania, co skutkuje osłabieniem wzrostu i plonowania roślin. . Przędziorek chmielowca pojawia się najczęściej przy suchym powietrzu i wysokich temperaturach, więc jego najsilniejsze inwazje przypadają w okresie upalnego lata.
Zwalczanie
W walce z przędziorkiem chmielowcem najlepiej zastosować specjalistyczne preparaty chemiczne. Warto również korzystać z kilku środków naraz, ponieważ szkodniki te szybko uodparniają się na działanie poszczególnych preparatów. Należy jednak szczególnie pamiętać, że takie owoce nie będą nadawać się już do spożycia.
Zwójka różoweczka
Zwójka różoweczka jest gatunkiem jednopokoleniowym, które zimuje w postaci jaj. Jaja te składane są w dolnej partii krzewów, zwykle po kilkadziesiąt sztuk. Można je dostrzec w fazie bezlistnej. Wiosną trwa wyląg gąsienic, który trwa zwykle kilka dni. Pierwsze gąsienice zwójki rozpoczynają żer wczesną wiosną. Charakterystyczne dla żerowania gąsienic zwójek jest rurkowate zwijanie liścia lub tworzenie rozet liściowych. Szkodniki te wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, kwiaty oraz zawiązki owoców. Gąsienice zwójek wygryzają dziury w liściach. Uszkadzają również kwiaty, szypułki, zawiązki owoców i owoce, nadgryzając je. Gąsienice występując masowo doprowadzają do osłabienia kondycji krzewów oraz pogorszenia plonu.
Zwalczanie
Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, zanim gąsienice stworzą schronienie ze zlepionych liści. Okres ten przypada, gdy jagoda jest w fazie od wypuszczenia pierwszego liścia do końca fazy kwitnienia.
Mszyce
W uprawie jagody kamczackiej zagrożeniem również są mszyce (Amphorophora rubi, Macrosiphom funestum, Aphis ruborum), które przy pomocy aparatu gębowego kłująco-ssącego nakłuwają tkanki i liście. Wysysając z nich soki osłabiają rośliny i przenoszą wirusy. Na blaszce liściowej dostrzec można drobne przebarwienia, liście zwijają się i żółkną. W związku z czym powierzchnia asymilacyjna jest ograniczona, a prawidłowy wzrost zahamowany.
Zwalczanie
Niezmiernie ważne jest zwalczanie mszyc ponieważ są nośnikami wielu chorób. W walce z mszycami możemy zastosować naturalne preparaty roślinne, które możemy sporządzić samodzielnie z pokrzywy, czosnku lub cebuli, bądź skorzystać z gotowych preparatów owadobójczych.
Podsumowując, aby długo zachować dobrą kondycję i młodość, powinniśmy jeść jak najwięcej jagód. Dobre są na surowo, w sałatkach owocowych, lodach, ciastach, pierogach. Sporządzić z nich możemy konfitury, dżemy, soki, suszyć i mrozić.