data publikacji: 19/10/2023

Czy uprawa żurawiny należy do łatwych? W tym wpisie odpowiemy na pytania jak sadzić, uprawiać i pielęgnować żurawinę, aby wypuściła smaczne i liczne owoce.

tutaj kupisz : Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) jest to wieloletnia, zimozielona krzewinka. Liście posiadają walory dekoracyjne przez okres całego roku.

Żurawina- stanowisko

Wybierając stanowisko dla żurawiny należy pamiętać o tym, że jest to roślina światłolubna, która wymaga kwaśnego i stale wilgotnego podłoża. Gleba musi być próchniczna, luźna i bardzo kwaśna (pH 3,2 – 4,5). Z uwagi na to, że roślina ma płytki system korzeniowy łatwo ulega przesuszeniu dlatego należy dbać o stałe podlewanie sadzonek. Roślinę należy posadzić w rozstawie 30×30 cm. Po posadzeniu możemy ściółkować korą z domieszką trocin. Wiosną warto zasilić żurawinę nawozami lekko zakwaszającymi glebę.

Żurawina- pielęgnacja

Pielęgnacja żurawiny jest dość łatwa. Poza nawożeniem i regularnym podlewaniem roślinę należy przycinać, aby pędy nie zabierały sobie nawzajem światła, tym samym ograniczając dojrzewanie owoców. Warto również dbać, aby żurawina była osłonięta od dużych podmuchów wiatru, gdyż ma on duży wpływ na owocowanie krzewu. Żurawina jest odporna na szkodniki, dlatego nie wymaga oprysków zapobiegawczych.

Żurawina wielkoowocowa- owoce

Z kwiatów jesienią pojawiają się duże (osiągające średnicę do 2 centymetrów) i liczne owoce (niektóre odmiany potrafią obrodzić ok. 2-3 kilogramów owoców z jednego metra kwadratowego uprawy). Owoce mają bardzo dekoracyjny charakter i są niesamowita ozdobą rośliny.

Owoce żurawiny mają właściwości lecznicze, są bogatym źródłem witamin z grupy

*A, C, B-kompleks (B1, B2, B6)

* Zawierają karotenoidy, sole mineralne, kwasy organiczne, a zwłaszcza kwas askorbinowy i cytrynowy

*korzystnie wpływa na pracę jelit i pobudza pracę trzustki

Żurawina wielkoowocowa- odmiany

Ben Lear

Odmiana rosnąca powoli, kwitnienie rozpoczyna się późną wiosną tworząc gęsty, dekoracyjny dywan, dzięki temu pełni również funkcję ozdobną. Dojrzewa pod koniec września o dużej plenności. Owoce tej odmiany są średniej wielkości, mięsiste. Koloru ciemnoczerwonego. Kształt owalny, lekko wydłużony. Główne nadają się do suszenia, również na przetwory: soki, konfitury i inne. Wymaga okrywania na zimę.

Early Black

Odmiana rosnąca bardzo szybko. Owoce są średniej wielkości, w kształcie gruszkowate, w kolorze pomarańczowo-czerwonym. Odmiana zalecana na przetwory. Owocuje we wrześniu. Krzewinka zimozielona. odmiana rosnąca bardzo szybko. Owoce są średniej wielkości, w kształcie gruszkowate. Odmiana odporna na choroby.

Early Richard

Odmiana wczesna, owocuje od sierpnia do października. Rośnie niezbyt szybko. Owoce tej odmiany są bardzo duże, jedne z największych, ok. 1,7 cm o wadze ok 1g.

Mc Farlin

Odmiana późna o dużych owocach. Krzewy tej odmiany rosną wolno, tworząc zwarte pędy z krótkimi pędami owoconośnymi. Liście średniej wielkości, jasnozielone. Owoce duże (o masie ok 1,4-1,9 g) wydłużone i dość nieregularne. Skórka ciemnoczerwona, błyszcząca, z silnym nalotem woskowym. Miąższ kruchy i zwarty, dobrej jakości przetwórczej. Owoce dojrzewają w drugiej połowie października. Odmiana odporna na choroby. Idealnie nadają się na różne przetwory takie jak soki lub dżemy.

Pilgrim

Silnie rosnąca krzewinka; liście średniej wielkości; owoce owalne, duże (1,9 cm długości, 1,6 cm średnicy). Skórka pokryta woskowym nalotem. Owoce dojrzewają w październiku, dobrze się przechowują. Jest to krzyżówka odmian „Prolific” i „McFarlin”, otrzymana przez H. B. Baina w 1930 roku. Żurawina wielkoowocowa najlepiej rozwijać się będzie w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdzie podłoże jest torfowe i wilgotne

Red Star

Owoce duże, masa owocu ok 1, g, wydłużone i dość nieregularne. Owoce błyszcząca, czerwone. Miąższ kruchy i zwarty, dobrej jakości przetwórczej. Krzewinka dojrzewa na przełomie września i października. Stosunkowo plenna .

Stevens

Krzewinka o silnym wzroście; owoce duże, nawet do 1,3 g,intensywnie czerwone, owalne długie na 2,2 cm o średnicy 1,4 cm, dobrze się przechowują. Zbiór następuje pod koniec września. Jest to odmiana bardzo plenna, odporna na szkodniki i bardzo dobrze znosząca niskie temperatury.

W podsumowaniu, warto posadzić swoim ogrodzie żurawinę aby cieszyć się zdrowymi i smacznymi owocami jesienią.