data publikacji: 26/03/2024

Odczyn gleby ma duże znaczenie dla uprawy wielu roślin ogrodowych, jest także odpowiedzialny za występowanie w ziemi minerałów oraz składników pokarmowych. Oczywiście większość roślin ma pewien zakres tolerancji jeśli chodzi o poziom kwasowości gleby. Niemniej jednak jeśli posadzimy rośliny zdecydowanie kwasolubne na bardziej zasadowej ziemi (albo odwrotnie) – będą źle rosły, chorowały, źle zimowały, a mogą wręcz zginąć. Wynika to z faktu, że z ziemi o nieodpowiednim odczynie rośliny nie mogą pobierać składników pokarmowych. I nawet nawożone i podlewane, nie będą odpowiednio zasilone. Krzewy kwasolubne jeśli będą rosły w odpowiednim podłożu o kwaśnym odczynie będą zdrowe, pokażą pełnię swojej urody i będą obficie plonowały. W niniejszym wpisie podpowiemy jak obniżyć ph gleby.

Odczyn gleby

Na kondycję i strukturę gleby ma wpływ m.in. jej odczyn. Struktura gleby zależy bowiem od ilości substancji organicznej, rodzaju gleby i uprawy, gospodarki wodnej, obciążeń w uprawie, a także aktywności biologicznej. Gleba o strukturze gruzełkowatej zapewnia najlepsze warunki rozwojowe dla roślin. Taka struktura umożliwia wymianę powietrza glebowego z atmosferycznym, ruch wody, a korzeniom prawidłowe rozrastanie. W stanie naturalnym gleba zwykle nie ma takiej struktury, ale można ją uzyskać m.in. przez regulację odczynu. 
Odczyn gleby w praktyce wyraża się za pomocą skali pH. Jest to stosunek jonów wodorowych H+ do stężenia jonów wodorotlenowych OH-. Pomiaru tego parametru dokonuje się w wodzie lub w chlorku potasu. Na tej podstawie wyróżnia się gleby:

ODCZYN GLEBY
<4,5 HLEKKO KWAŚNA
4,5- 5,5KWAŚNA
5,5-6,5LEKKO KWAŚNA
6,6-7,2OBOJĘTNA
> 7,2ZASADOWA

Jeśli gleba ma zbyt kwaśny odczyn, wówczas jej struktura jest mniej stabilna, mniej napowietrzona, ma większe stężenie toksyn, takie organizmy jak dżdżownice są mniej aktywne, a dostępność składników odżywczych jest znacznie niższa. Do najbardziej powszechnych metod obniżania ph zalicza się:

  • Użyźnianie gleby z torfem. W tym celu należy wymieszać podłoże z torfem w stosunku 1:1. Oprócz tego można dodać piach, który dodatkowo rozluźni podłoże. Zabieg zakwaszania najlepiej wykonywać jesienią.
  • Stosowanie nawozów zakwaszających. Pośród nawozów dostępnych na naszym rynku istnieje wiele, które pomogą zakwasić podłoże. Wśród nich jest m.in. siarczan amonu, saletra amonowa oraz mocznik. Jednak należy pamiętać o tym aby dawki nie były zbyt duże ponieważ będzie to toksyczne dla roślin.
  • Stosowanie ściółki zakwaszającej. Kolejnym sprawdzonym sposobem na zakwaszenie gleby jest zastosowanie ściółki, można użyć fragmentów z iglaków – kora, igliwo oraz trocin. Takie rozwiązanie poza zakwaszeniem gleby pozwali również dłużej utrzymać wilgotność gleby.