data publikacji: 10/06/2024

Maliny to bardzo popularne rośliny w naszych przydomowych ogródkach. Wiele osób decyduje się na posadzenie malin dlatego, że mają pyszne, słodko-kwaśne owoce, które nadają się do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory lub mrożenie. Można z nich sporządzić przepyszne dżemy, syropy i soki.

Niemniej jednak maliny bardzo często atakowane są przez choroby, a żeby maliny mogły wydać obfity i satysfakcjonujący nas plon, sadzonka musi być zdrowa i wolna od chorób.

Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są najczęstsze choroby malin, jak je rozpoznawać i zwalczać aby w efekcie cieszyć się pysznymi owocami.

Oto sprawdzone sposoby na zdrowe maliny w Twoim ogrodzie!

Po pierwsze decydując się na sadzenie malin w swoim ogrodzie, warto zakupić je w kwalifikowanych szkółkach, dzięki czemu mamy gwarancje że sadzonki są wolne od chorób. Ponadto, należy pamiętać o posadzeniu malin w odpowiedniej rozstawie, która zapewni odpowiednie przewietrzenie i osuszanie roślin. Nie wolno dopuszczać do nadmiernego zagęszczania roślin, dlatego należy systematyczne wycinać nadmiar pędów i odchwaszczać maliny. Co więcej, pamiętać należy o odpowiednim nawożeniu, unikając przenawożenia azotem. Kolejnym bardzo ważnym sposobem na zdrowe rośliny jest unikanie podlewania ich po liściach, dlatego warto postawić na nawadnianie kropelkowe. Aby nie rozprzestrzeniały się choroby grzybowe pamiętać również trzeba o wycinaniu pędów

  • malin jesiennych, które owocują na tegorocznych pędach po owocowaniu i przymrozkach
  • malin letnich, które owocują na dwuletnich pędach tuż po owocowaniu.

Ostatnim etapem ale bardzo ważnym są zabiegi ochronne które należy wykonywać przed kwitnieniem. I kolejne w przypadku gdy zauważymy objawy choroby. Ostatni zabieg wykonać należy po zbiorze owoców i wycięciu pędów.

Najczęstsze choroby występujące u malin

Zamieranie pędów malin

Zamieranie pędów malin jest to choroba grzybowa powodowana przez Didymella applanata.

W pierwszym etapie choroby dochodzi do porażenia pędów w miejscach z których wyrastają pąki oraz liście. W miejscu infekcji występują brązowe plamy które stopniowo się powiększają ostatecznie owe plamy mogą obejmować obwód całego pędu. Tkanka w obrębie plam z czasem robi się srebszystoszara, a na zmienionych chorobowo miejscach tworzą się charakterystyczne czarne punkciki, które powodują dalszy rozwój choroby. W efekcie porażone pędy słabiej rosną a ostatecznie zamierają.

Zwalczanie

Niestety usuwanie porażonych pędów jest niewystarczające dlatego konieczne są również opryski przeciwko zamieraniu pędów malin. Pierwsze opryski stosuje się wiosną , kiedy młode pędy mają od 10-20 cm a kolejne co 7-10 dni. Można wykonać oprysk środkami chemicznymi oraz biologicznymi.




Szara pleśń

Jest to choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea. Patogen poraża wszystkie części malin: kwiaty, zawiązki owoców, owoce i pędy. Zainfekowane kwiaty stają się brunatne a ostatecznie zamierają. Na pędach, w miejscach infekcji widoczne są rozległe, jasnobrązowe plamy. Z czasem tkanka w obrębie plam szarzeje i łuszczy się a porażone pędy słabo rosną i mają obniżoną mrozoodporność. Bardzo szybko dochodzi także do porażenia i gnicia owoców. Porażone młode sadzonki malin mogą zamierać. Choroba może się rozwijać również na owocach po ich zbiorze. Ponadto, sąsiadujące z nimi pozostałe owoce bardzo szybką zostają zainfekowane.

Zwalczanie

Należy stosować prewencyjne zabiegi ochrony roślin od początku kwitnienia. Kolejne zabiegi wykonywać co 10 dni, jeżeli zachodzi taka potrzeba i zauważono objawy choroby. Zabiegi należy wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (wysoka wilgotność powierza). Opryski wykonywać zgodnie z instrukcją w etykiecie, mając na uwadze zachowanie okresu karencji.

Antraknoza malin

Choroba grzybowa powodowana przez Sphaceloma necator. Infekcja może występować we wszystkich nadziemnych częściach malin. Pierwsze objawy widoczne są na młodych pędach, w miejscach infekcji pojawiają się drobne, purpurowe plamy które z czasem się powiększają i stają się szarobiałe z fioletowoczerwoną obwódką. A na plamach tych pojawiają się później drobne, czarne kropki. Na starszych, zdrewniałych pędach występują podłużne pęknięcia. Z kolei na kwiatach, owocach a później na liściach widoczne są drobne ciemne plam. Jeśli choroba się rozwija z czasem powoduje przedwczesne opadanie liści oraz zamieranie całej rośliny.

Zwalczanie

Chorobie sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność. Aby jej zapobiegać, stosujmy dedykowane opryski. Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonujemy przed kwitnieniem malin, gdy wyrastające młode pędy osiągają wysokość 10-20 cm. Kolejne zabiegi można wykonywać co 10 dni w fazie kwitnienia i pod koniec kwitnienia. Ostatnie zabiegi wykonuje się po zbiorze owoców i wycięciu starych pędów owoconośnych (co niszczy formy przetrwalnikowe grzyba).

Rdza malin

Jest to choroba grzybowa powodowana przez Phragmidium rubi-idaei. Choroba występuje głównie na liściach malin , ale można ją również dostrzec na ogonkach liściowych, szypułkach i kwiatach. Rdza maliny występuje na górnej stronie liści w postaci drobnych, żółtopomarańczowych wyrostek. W późniejszym terminie na dolnej stronie liści tworzą się kolejne skupienia zarodników w kolorze rdzawym. Z kolei jesienią wśród rdzawych zarodników można zaobserwować czarne zarodniki- tzw przetrwalnikowe dzięki którym patogen zimuje na porażonych resztkach roślinnych. Porażone liście opadają, przez co cała roślina staje się też mniej odporna na niską temperaturę i wydaje znacznie słabszy plon.

Zwalczanie

Pierwszy zabieg ochrony roślin, jeżeli zauważono objawy choroby, można zastosować na początku kwitnienia.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciw chorobom malin . Jeśli jednak zależy ci na tym, by stosować jak najmniej chemii, warto zadbać o to aby zakupione sadzonki pochodziły z pewnego źródła. Nie zapomnijmy także by zapewnić roślinom odpowiednie stanowisko, nawodnienie, nawożenie i przycinanie. Bo rośliny zadbane będą silniejsze, a co za tym idzie bardziej odporne na działanie drobnoustrojów.

Zadbaj o swoje sadzonki, a będziesz cieszyć się pysznymi malinami i to z Twojego własnego ogrodu!