data publikacji: 14/02/2023

Jeżyny– coraz bardziej popularne superowoce!

Jeżyna to krzew łatwy w uprawie, który najłatwiej rośnie, dając przy tym wysoki plon. Charakteryzują się małą wrażliwością na różnego rodzaju szkodniki, dlatego nie wymagają tak intensywnej ochrony. Jeżyny często kojarzone są z kolczastymi krzewami zniechęcającymi nas do ich zbierania. Jednak długoletnie prace pozwoliły stworzyć odmiany bezkolcowe, które posiadają doskonałej jakości owoce. Dzięki czemu jeżyny podbijają podniebienia Polaków i coraz częściej sadzone są w przydomowym ogródku. Te ciemne, zdrowe owoce dobrze czują się w polskich ogródkach, nie tylko dobrze smakują ale mogą pełnić również funkcję dekoracyjną- krzew wiosną pokryty białym lub różowym kwiatem, a jesienią liście przybierają piękne kolory dlatego warto znaleźć na nie trochę miejsca, najlepiej z zapasem, bo chętnie się rozrastają. W niniejszym wpisie opiszemy jakie wybrać odmiany, podpowiemy kiedy sadzić, jak pielęgnować aby cieszyć się cudownymi owocami i to z własnego ogródka.

W naszej ofercie znajdą Państwo następujące odmiany:

Arapaho

Jest to odmiana bezkolcowa, wczesna, dojrzewa pod koniec czerwca o sztywnych i wzniesionych pędach. Owoce jeżyny arapaho są duże, czarne i błyszczące. Z jednego krzewu można zebrać od 6 do 10 kg owoców. Kolejną zaletą tej odmiany jest to, że nie potrzebuje podpór i jest odporna na mróz. Zbiór tej jeżyny jest skoncentrowany- trwa ok 3 tygodni, poza tym dzięki temu że owoce dojrzewają na obrzeżach krzewu zbiór jest zdecydowanie łatwiejszy niż owoce innych odmian.

Black Satin

Owoce jeżyny 'Black Satin’ są kuliste, w kolorze granatowo-czarnym. Fantastycznie soczyste i niezwykle aromatyczne. Mają przyjemny ostry smak. Jeżyna Black Satin rośnie szybko i intensywnie – długie pędy mogą osiągać nawet 2,5 metra długości. Pierwszy zbiór możliwy jest w połowie sierpnia i trwać może aż do pierwszych przymrozków.

Odmiana bardzo wydajna. Łatwa w uprawie, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Polecana do uprawy w przydomowych ogródkach i na działce. Można je jeść bezpośrednio, mrozić i przetwarzać.

Chester

Jest to odmiana średnio-wczesna, owoce dojrzewają pod koniec lipca. Owoce są doskonałej jakości o bardzo atrakcyjnym smaku. Jędrne, zwarte, czarne i błyszczące. Krzew zazwyczaj dorasta do 1,5 m wysokości oraz tyle samo szerokości. W związku z tym, że pędy rosną ku górze, pokrój jest wyprostowany a więc ta jeżyna nie potrzebuje podpór, dodatkową zaletą jest to że jest odporna na mróz i choroby grzybowe. Doskonale nadaje się do bezpośredniego spożycia, mrożenia a także na przetwory.

Navaho

Jest to odmiana o wyprostowanym pokroju , pędy sztywne, grube, sięgają aż 2,5 m wysokości. Jeżyna bezkolcowa Navaho owocuje od początku sierpnia do początku września – bardzo obficie. Jest to jedna z plenniejszych odmian jeżyn. Wielkość owoców można uznać za średnie lub duże (3,5-5g), czarne, błyszczące, w smaku są słodkie i soczyste . Odporna na mrozy, ale wymaga okrywania na zimę.

Triple Crown

Odmiana średnio-wczesna , owoce dojrzałe na początku sierpnia. Jest to jeżyna plenna o smacznych owocach. Smak wyjątkowy – mieszkanka słodyczy i cierpkości. Najlepsze do bezpośredniego spożycia lub jako dodatek do deserów. Polecana do uprawy amatorskiej jak i na plantacje towarowe.

Odmiana jeżyny bezkolcowej Triple Crown posiada charakterystyczne sztywne pędy. Ma bardzo szybkie tempo wzrostu.

I najlepsza naszym zdaniem jeżyna dostępna w naszej ofercie to

Glorniwa (wcześniej Gloria)

Owoce jeżyny z charakterystycznym leśnym posmakiem. Duże, błyszczące, słodkie, smaczne. Jest to słodka odmiana, nie posiadająca cierpkiego i kwaśnego smaku nawet jak nie są w pełni dojrzałe. Charakteryzuje ją duża trwałość pozbiorcza, dzięki wysokiej jędrności owoców. Ponadto owoce GlorNiwy są mało podatne na rewersję koloru jeżyny.

Jest odmianą wczesną, w gruncie w połowie lipca, pod osłonami w drugiej połowie czerwca. Pędy bezkolcowe o silnej tendencji do wzrostu.
Wspaniała w smaku, idealnie nadaje się do bezpośredniego spożycia a także na przetwory.

Wszystkie z wyżej wymienionych jeżyn są bezkolcowymi odmianami, owocującymi na dwuletnich pędach.

Wymagania glebowe / Stanowisko

Wybierając stanowisko dla jeżyn najlepiej znaleźć w swoim ogrodzie miejsce nasłonecznione lub lekko zacienione. Największe zbiory można osiągnąć na lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

Nawożenie i nawadnianie

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Niemniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna ale również jesień. Jednakże, nasze sadzonki są w pojemniku, dlatego możemy sadzić je przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce w pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

Cięcie

Jeżyny owocują na dwuletnich pędach dlatego stosujemy dwuletni cykl cięcia.

Latem pędom jednorocznym obcinamy wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Z kolei na przedwiośniu pęd główny skraca się do wysokości ok 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm.

Po zbiorze owoców ucinamy tuż przy ziemi wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar pędów jednorocznych. Pozostawiamy 5-7 silnych pędów do owocowania w przyszłym roku.

Podsumowując, warto już dzisiaj wygospodarować kawałek miejsca w ogrodzie na jeżynę i cieszyć się z tych pysznych owoców które są nie tylko korzystne dla zdrowa ale także niezwykle łatwe w uprawie. Doskonałe w formie świeżej, jako dodatek do koktajlu, jogurtu czy płatków śniadaniowych. Osoby ceniące domowe przetwory, mogą przygotować z nich pyszne soki, syropy, dżemy. We wszechobecnym trendzie diety roślinnej dobrze jest pamiętać o regularnym włączaniu do jadłospisu tych pysznych, polskich superowoców.

A wybierając sadzonki, warto zaopatrzyć się w rośliny zdrowe i z pewnego miejsca.

Nad jakością naszych sadzonek opiekę sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dzięki temu rośliny z naszej szkółki są w idealnej kondycji, a Państwo mogą się cieszyć pięknymi roślinami w przydomowym ogrodzie.

Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-jezyny/