data publikacji: 20/09/2024

Jeżyny bezkolcowe posiadają doskonałe owoce o cennych właściwościach prozdrowotnych, które są wyjątkowo smaczne dlatego są bardzo chętnie wybierane do naszych ogrodów przydomowych. Niestety jeżyny mogą być porażone przez choroby, które powodują obniżenie plonów i pogorszenie jakości owoców. W niniejszym wpisie poznasz najgroźniejsze choroby jeżyny bezkolcowej, dowiesz się jak je rozpoznasz oraz przedstawimy sposoby na zwalczanie chorób jeżyny. Oto sposoby na zdrowe jeżyny w Twoim ogrodzie!

1. zamieranie pędów jeżyny

Zamieranie pędów jeżyny bezkolcowej uznawane jest za najgroźniejszą chorobę tych krzewów owocowych. Zamieranie objawia się podłużnym, jasnobrunatnymi lub brunatnymi z fioletowym odcieniem plamy. Takie przebarwienia mogą również pojawić się na liściach. Na skutek tej choroby pędy dwuletnie podczas kwitnienia i owocowania zostają osłabione, a w ostatnie dni lata następuje łuszczenie i pękanie kory. Ostatecznie pod koniec maja pędy zamierają, liście więdną, a owoce zasychają.

Zapobieganie

Jeśli chcesz ochronić jeżyny przed zamieraniem musisz podjąć odpowiednie kroki. Najlepszą ochroną jest zapobieganie pojawieniu się choroby przez stworzenie roślinom optymalnych warunków wzrostu . Po pierwsze należy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki uprawy – regularnie przycinać pędy i usuwać starsze pędy, dzięki czemu unikniemy nadmiernego zagęszczenia nasadzeń oraz nie dopuścimy do zachwaszczenia krzewów.

Zwalczanie

Gdy jednak choroba już zaatakuje i zacznie się rozwijać, trzeba zareagować, czyli zastosować środki ochrony roślin w odpowiedniej dawce i zaleceniach na etykiecie produktu.

2. Rdza jeżyny bezkolcowej

Rdza jeżyny bezkolcowej to groźna choroba, która potrafi zniszczyć ponad połowę plantacji. Rdza jeżyny objawia się żółtymi lub żółto- pomarańczowymi zmianami, które w wyglądzie przypominają poduszeczki. Zawierają one zarodniki grzybów. Objawy te można zaobserwować na młodych pędach i na dole liści. Natomiast na górnej warstwie liści widzimy jasnobrązowe plamy z czerwonymi obwódkami. Następnie pod koniec sezonu na jeżynie pojawiają się czarne kropki z zarodnikami przetrwalnikowymi. W następstwie tych objawów dochodzi do wczesnego opadania liści i osłabienia jeżyny ze względu ma zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej.

Zapobieganie

W celu zapobiegania rdzy jeżyny bezkolcowej warto zadbać o profilaktykę, tj. należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. . Nie powinniśmy zagęszczać zbytnio jeżyn i nawozić nadmierną ilością azotu. Warto także pamiętać, by unikać moczenia liści roślin podczas podlewania. Przy planowaniu nawadniania automatycznego najlepiej wybrać kropelkowe zamiast zraszaczy i deszczowania .

Zwalczanie

Na rynku niestety jest niewiele preparatów do zwalczania rdzy jeżyny ale do zastosowania amatorskiego można polecić preparat TOPSIN, SHARDIF lub SCORPION.

3. Szara pleśń jeżyny bezkolcowej

Szara pleśń to najbardziej powszechna choroba która atakuje jeżyny bezkolcowe, która objawia się szaro- białym pylącym, puszystym nalotem widocznym przede wszystkim na owocach, ale również atakuje inne części roślin. Zainfekowane owoce zamierają i gniją. Choroba atakuje głównie w czasie tworzenia się pąków kwiatowych i jej duże nasilenie może prowadzić do zniszczenia owoców ale także całej rośliny.

Zapobieganie

W celu zapobiegania szarej pleśni nie należy dopuszczać do zbyt dużego zagęszczenia roślin i zapewnić im optymalny przewiew. Co za tym idzie należy pamiętać o systematycznym przycinaniu pędów po owocowaniu.

Zwalczanie

W przypadku występowania pierwszych objawów choroby należy zastosować 2-3 oprysków w odstępie około 10 dni. Polecane preparaty, to np. TOPSIN, SIGNUM, TELDOR lub SWITCH. Choroba może atakować szczególnie często po okresach dłuższych opadów deszczu, w ciepłe, wilgotne lata i w tym czasie opryski mogą okazać się potrzebne i skuteczne.

4. Antraknoza malin na jeżynie

Pierwsze objawy choroby widoczne są na młodszych pędach w postaci ciemnych, okrągłych, powiększających się brunatno purpurowych plamach. Następnie występuje pękanie kory, zamieranie kory oraz zamieranie pędów i deformacji zainfekowanych owoców. Jest to choroba szczególnie niebezpieczna w latach wilgotnych i chłodnych. Występuje w dużym nasileniu w zachodniej Polsce. Chorobę powoduje grzyb z grupy Ascomycota, zimujący w glebie na resztkach roślinnych.

Zapobieganie

Zapobieganie chorobie to przede wszystkim zbieranie opadłych liści, obumarłych pędów, szybkie usuwanie pędów zainfekowanych. Zwalczanie chemiczne odbywa się przy użyciu środków Luna Sensation 500 SC i Switch 62,5 WG.

Podsumowanie

Jeśli zależy ci na tym, by stosować jak najmniej chemii, warto zadbać o to aby zakupione sadzonki pochodziły z pewnego źródła. Nie zapomnijmy także by zapewnić roślinom odpowiednie stanowisko, nawodnienie, nawożenie i przycinanie. Bo rośliny zadbane będą silniejsze, a co za tym idzie bardziej odporne na działanie drobnoustrojów.