Morwa to duży krzew lub drzewo. Roślina osiąga przeciętnie do 15 m wysokości. Wywodzi się z Azji, gdzie bardzo ceni się jej właściwości lecznicze. Przede wszystkim największe zastosowanie ma ekstrakt z liści tych roślin – są one wykorzystywane od wieków. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano liście morwy białej m.in. do obniżania ciśnienia krwi czy wysokiego poziomu cholesterolu.
Oprócz zastosowania w medycynie chińskiej, także w tej konwencjonalnej znalazł się szereg wykorzystań rośliny, jaką jest morwa. Sadzonki jej to zakup, który może przynieść wiele korzyści. Badania z ostatnich lat potwierdzają, że poszczególne jej części (głównie liście, kora, owoce) pomagają w leczeniu i profilaktyce niektórych chorób, ponieważ zawierają całą gamę substancji biologicznie aktywnych, korzystnie działających na nasze zdrowie. Wpływają na gospodarkę insulinową, co jest ważne w diecie osób chorych na cukrzycę. Ponadto wykazują działanie na układ krwionośny, sercowo-naczyniowy oraz nerwowy, dzięki czemu wspierają walkę z anemią oraz miażdżycą. Mogą być także pomocne w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Morwa daje również lekki efekt wybielający i z tego powodu ekstrakty z jej liści wykorzystywane są w różnych kremach do twarzy. Owoc morwy oprócz tego zawiera witaminy A i C.
Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Zawierają – podobnie jak jeżyny – cukry, garbniki, flawonoidy, witaminy, a także minerały. Soki oraz syropy z nich przyrządzone są bardzo smaczne. Zaleca się popijać je przy wielu różnych dolegliwościach: anemii, przeziębieniach, miażdżycy, chorobach serca, nerek, a także astmie oskrzelowej. Owoce morwy podobnie do jeżyny tworzą owoc złożony. Przybierają kolor od białego po różowy oraz od czerwonego aż po czarny. Zarówno białe, jak i czarne odmiany morwy są jadalne, chociaż smaczniejsze są owoce właśnie morwy czarnej. Dojrzewają pod koniec lipca i szybko opadają. Warta zakupu jest więc morwa biała i czarna. Sadzonki tej pochodzącej z Azji rośliny to wybór, który polecamy rozważyć.