Witaj, zaloguj się!

Gałkówek-Kolonia 3

95-060 Brzeziny

Twój koszyk

produktów: 0

Sadzonki Poziomki

Poziomka  jest to  wyjątkowo smaczny i aromatyczny owoc, którego możemy spotkać w całej Polsce. Można ją spotkać w parkach, lasach, łąkach ale jest ona również coraz częściej uprawiana w przydomowych ogródkach czy na tarasach.

Poziomka- jakie jest odpowiednie stanowisko do uprawy?
Stanowisko dla poziomek powinno być nasłonecznione, im więcej słońca tym bardziej słodkie i aromatyczne owoce. Bowiem tylko dzięki słońcu owoce poziomki uzyskują swój charakterystyczny smak i aromat.

Poziomka-  jakie ma wymagania?
Poziomki rosną w większości gleb ogrodowych. Warto jednak wybrać glebę żyzną, próchniczą i przepuszczalną o lekko kwaśnym pH(~5,5-6,5). Poziomki źle znoszą uprawę na glebach piaszczystych czy też gliniastych. Aby cieszyć się z dorodnych owoców, najlepiej wysadzać poziomki na ziemię uprzednio nawożoną obornikiem lub torfem. Poziomki sadzimy w rzędach, w odległościach między sadzonkami 20-30 cm i 70-80 cm pomiędzy rzędami. Podobnie postępujemy w przypadku sadzenia poziomki na balkonie. Nie powinniśmy sadzić za gęsto, bo może to powodować choroby grzybowe. Poziomki najpierw wysiewamy w marcu, a młode sadzonki należy przenieść pipetą do doniczek, gdzie podrosną. Taką sadzonkę należy dopiero wtedy zasadzić, w okolicy czerwca. Ale dostępne są również gotowe, młode sadzonki w doniczkach- znajdziesz je w naszym sklepie sadzonki poziomek

Poziomka-  jak sadzić?
Sadzonki poziomek umieszczamy do wykopanych wcześniej niewielkich dołków, pamiętając o tym, żeby nie podwijać korzonków (jeśli są za długie, można je przyciąć). Ważne jest to, żeby dołki miały odpowiednią głębokość – stożek wzrostu rośliny powinien znajdować się tuż nad poziomem ziemi. Poziomki są samopylne, co oznacza że nie wymagają sadzenia różnych odmian obok siebie. Z uwagi na to, że poziomki owocują w 2-3 roku po posadzeniu nowe sadzonki najlepiej jest nasadzać co roku.

Poziomka- jak pielęgnować?
Z uwagi na to, że poziomki należą do roślin słabo ukorzenionych, należy je regularnie w ciągu całego sezonu ogrodniczego podlewać (szczególnie w czasie upałów). Aby rośliny miały zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości światła i wody, nie możemy zapominać też o regularnym odchwaszczaniu.
Pod względem nawożenia poziomka pospolita jest zupełnie bezproblemowa – doskonale reaguje na naturalne nawożenie kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Należy jej natomiast ograniczyć nawożenie azotowe – jeśli z nim przesadzimy, pojawi się szara pleśń, szczególnie niebezpieczna dla uprawy poziomek.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią bloga na temat poziomek.

Poziomki- jak uprawiać?

Top