data publikacji: 15/04/2024

Odczyn gleby ma duże znaczenie dla uprawy wielu roślin ogrodowych, jest także odpowiedzialny za występowanie w ziemi minerałów oraz składników pokarmowych. Oczywiście większość roślin ma pewien zakres tolerancji jeśli chodzi o poziom kwasowości gleby. Niemniej jednak jeśli posadzimy rośliny zdecydowanie kwasolubne na bardziej zasadowej ziemi (albo odwrotnie) – będą źle rosły, chorowały, źle zimowały, a mogą wręcz zginąć. Wynika to z faktu, że z ziemi o nieodpowiednim odczynie rośliny nie mogą pobierać składników pokarmowych. I nawet nawożone i podlewane, nie będą odpowiednio zasilone.

W naszej ofercie w głównej mierze znajdują się krzewy owocowe, które preferują lekko kwaśne podłoże. Do najbardziej popularnych gatunków krzewów owocowych na gleby o odczynie lekko kwaśnym należą:

Agrest

Jest to roślina o niewielkich wymaganiach glebowych i urośnie nawet na bardzo piaszczystym podłożu. Preferuje gleby lekko kwaśne, o odczynie pH 5,5-6,5.

Porzeczka

W naszej ofercie mamy porzeczki białe, czarne oraz czerwone. Porzeczki są bez wątpienia chętnie uprawiane i znajdują dla siebie miejsce w każdym, nawet niewielkim ogrodzie. Dzieje się tak, ponieważ ich kwaskowate małe owoce są bardzo cenne i mają szerokie zastosowanie w kuchni. Rośliny te nie są szczególnie wymagające i przy zapewnieniu odpowiednich warunków bardzo obficie plonują. Porzeczka najefektywniej rośnie w glebie o odczynie pH ok. 6, żyznej i bogatej w próchnicę.

Malina

Malina ma duże wymagania glebowe. Do jej uprawy najlepiej nadają się gleby żyzne, próchnicze i bogate w  składniki mineralne i o odpowiedniej zasobności w wodę. W przypadku uprawy malin na glebach mniej zasobnych warto je zasilić nawozami organicznymi, a w okresach większego zapotrzebowania na wodę również podlewać. Krzewy malin potrzebują ziemi, która ma charakter obojętny i waha się od 6,2 pH do 6,7 pH. Jest to optymalny zakres kwasowości gleby, w której te rośliny rosną najlepiej. Źle znoszą natomiast ciężkie i bardzo podmokłe gleby oraz te lekkie i piaszczyste.

Poziomka

Ze względu na swoje smaczne i wartościowe owoce jest chętnie uprawiana w polskich ogrodach. Ma niewielkie wymagania, a jej pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Do sadzenia poziomek, zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, najlepiej wybrać żyzną, dobrze przepuszczalną glebę, o odczynie lekko lub umiarkowanie kwaśnym (pH 5,5 – 6). Rośliny te źle znoszą uprawę na glebach piaszczystych czy też gliniastych.

Aronia wielkoowocowa

Owoce aronii najczęściej są wykorzystywane w przetwórstwie zarówno tym domowym jak i przemysłowym. Można wytwarzać z nich soki, dżemy, konfitury, syropy, nalewki i wina.

Są bogate w witaminy, barwniki antocyjanowe i mikroelementy.

Wykazują właściwości lecznicze. Doskonale nadają się na przetwory (soki, dżemy, konfitury, nalewki i inne). Preferuje podłoża wilgotne, piaszczysto-gliniaste, ale może rosnąć w każdych warunkach. Toleruje dość szeroki zakres pH gleby 5,0-6,5. Nie wymaga stanowiska nasłonecznionego, poradzi sobie również w półcieniu. Jest w pełni mrozoodporna.

Jeżyna

Warto im zapewnić podłoże żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Optymalny odczyn gleby dla jeżyn to lekko kwaśny pH ok. 6,5. Roślin nie należy sadzić na glebach ciężkich i podmokłych. Doskonale smakują jedzone prosto z krzewu, ale można robić z nich także przetwory na zimę oraz zamrozić. Nadają się na soki, dżemy, kompoty czy jako dodatek do wypieków.

Mini kiwi

Jest to krzew o dużych wymaganiach pokarmowych i wodnych. Jednocześnie jest bardzo wrażliwy na zalewanie. Mini kiwi nie jest wymagająca pod względem gleby, ale warto wybrać lekko kwaśną (pH 5,5-6). Jest to pnącze o smacznych owocach dojrzewających od września do października.

Czarny bez

Bez czarny preferuje gleby próchnicze, wilgotne bogate w wapń i azot o ph 5,5-6,5. W przypadku słabszego podłoża wzrost bzu jest powolniejszy i ostatecznie osiąga mniejsze rozmiary. Jest to rodzimy, bujnie rosnący krzew o rozłożystym pokroju i pierzasto złożonych liściach, dorastający do 3-5 m wysokości. Bez to nie tylko źródło cennych właściwości leczniczych ale może również pełnić funkcję dekoracyjną w naszym ogrodzie.

Bez względu na to na jaką roślinę wybierzemy do naszego ogrodu, należy pamiętać o tym aby wybrać dla nich odpowiednie stanowisko, prawidłową glebę ale także zapewnić im właściwą pielęgnację. Dzięki odpowiednim zabiegom uzyskamy zdrowy wygląd krzewów oraz obfite plony.