data publikacji: 22/09/2023

Malinojeżyna (Rubus hybr.) to roślina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae) to długowieczny krzew owocowy, który powstał z połączenia dwóch gatunków: maliny właściwej (Rubus idaeus) oraz jeżyny krzewiastej (Rubus fruticosus).

Owoce są duże, podłużne, w odcieniach ciemnej czerwieni, podobne do owoców jeżyny, ale w smaku przypominają owoce malin. Rośnie szybko i silnie wytwarzając bardzo długie, łukowato wygięte pędy, dorastające nawet do 4m długości. Jak każda odmiana malinojeżyny, owocuje na pędach dwuletnich od lipca do sierpnia.

Jest to idealna roślina do uprawy w ogródkach przydomowych ale także do uprawy przemysłowej.

Krzew kwitnie dosyć późno, bo w czerwcu, ale owoce pojawiają się bardzo szybko, od lipca do sierpnia.

Sadzenie i pielęgnacja

Sadzonki malinojeżyny najlepiej posadzić wczesną wiosną, od marca do maja ale również jesienią, od września do października. Wybierając stanowisko dla malinojeżyny warto znaleźć słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru miejsce uprawy. Rośliny te najlepiej rosną w żyznym i przepuszczalnym podłożu z dodatkiem próchnicy. Sadząc malinojeżynę trzeba pamiętać, że jest silnie rozrastająca się dlatego należy zostawić sporo miejsca dla rośliny, co najmniej 1m odstępu między sadzonkami. Jako, że malinojeżyna nie toleruje dużych mrozów, w najzimniejszych regionach Polski należy okryć ją na zimę.

Przed posadzeniem warto pojemnik z rośliną zanurzyć w naczyniu z wodą na ok 30 minut. Następnie sadzimy w dole o wymiarach 40x40x40cm , na dno warto wcześniej wysypać 10 cm warstwę dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej.

Po owocowaniu usuwamy dwuletnie pędy, a w ciągu roku nowo wyrośnięte pędy należy przymocować do podpory.

Sadzonki wykazują dużą odporność na choroby.

Zastosowanie

Owoce możemy spożywać bezpośrednio z krzewu lub też dodawać do domowych przetworów.Z owoców można wykonywać mrożonki, bardzo smaczne soki, dżemy i nalewki.

Z uwagi na prostą uprawę oraz obfite owocowanie jest to roślina polecana do przydomowego ogródka.

Sadzonki malinojeżyny kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-malinojezyny/