data publikacji: 14/08/2023

Malinotruskawka (łac. Rubus illecebrosus) jest coraz bardziej popularną rośliną na rynku. Gatunek ten pochodzi z Japonii, gdzie naturalnie rośnie w lasach na glebach próchniczych. Jest to krzewinka owocowa której aromatyczne owoce w smaku podobne są do owoców morwy. Natomiast z wyglądu przypominają owoce poziomek. Roślina ta wytwarza liczne odrosty korzeniowe i dorasta do wysokości ok 40 cm. Liście malinotruskawki są charakterystyczne: jasnozielone pierzaste liście, złożone z kilku pojedynczych, o ząbkowanych brzegach i ostro zakończonych listków.

Malinotruskawka kwitnie na przełomie czerwca i lipca i owocuje na pędach jednorocznych.

Jest to niezwykła roślina która nie tylko zachwyca wyglądem ale również jest to doskonałe źródło wielu cennych dla organizmu witamin z grupy C, E i B.

Malinotruskawka- uprawa, wymagania

Malinotruskawka to roślina, która bezproblemowo może być uprawiania w przydomowym ogródku. Sadzonki można umieścić w donicach jak i bezpośrednio w gruncie. Przy czym należy pamiętać aby wybrać donicę o większych wymiarach jako że malinotruskawa jest ekspansywną rośliną.

Wybierając stanowisko dla maliny najlepiej wybrać miejsce słoneczne lub półcieniste, szkodzi jej intensywne słońce.

Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej ziemi gliniastej. Jednak jest to roślina bardzo tolerancyjna i przyjmuje się w każdym podłożu.

Jak sadzić malinotruskawkę?

Malinotruskawkę najlepiej posadzić w miesiącach wiosennych. Tuż przed posadzeniem w glebie warto umieścić sadzonkę w pojemniku napełnionym wodą. Po wykopaniu dołków o głębokości około 40 cm można posadzić malinotruskawkę w podłożu. Na dnie warto wyłożyć dołek kompostem co wpłynie na lepsze przyjęcie się rośliny. Po wsadzeniu krzewu do gleby należy przysypać korzenie ziemią, a następnie obficie podlać sadzonkę.

Pielęgnacja malinotruskawki

Malinotruskawkę należy podlewać w okresie letnim ponieważ w tym okresie jest wrażliwa na suszę. Można zastosować nawożenie doglebowe aby latem cieszyć się smacznymi owocami. Wiosną zaleca się usuwać pozostałości z zeszłorocznych pędów. Warto też zastosować ściółkowanie podłoża co ogranicza wyparowywanie wody z gleby i porastanie chwastami.

Zastosowanie malinotruskawki

Malinotruskawkę uprawia się głównie jako roślinę owocową. Można ją spożywać na surowo jako dodatek w galaretkach, ciastach lub z lodami ale również świetnie nadaje się na dżemy i soki. Warto wspomnieć, że ze względu na wyjątkowo atrakcyjny wygląd malinotruskawki można ją aranżować w różnych zakątkach ogrodu. Znakomicie prezentuje się wśród zieleni ozdobnej na ogrodowych rabatach. Nadaje się także do tworzenia niskich żywopłotów

Biorąc pod uwagę walory smakowe, zdrowotne i wzrokowe malinotruskawki zdecydowanie warto posadzić ją w ogródku i cieszyć się piękną, smaczną i zdrową rośliną 🙂

sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-malinotruskawki/