data publikacji: 30/08/2023

Morwa i jej wspaniałe właściwości

Morwa jest właściwie drzewem marzeń każdego ogrodnika. Oprócz tego, że pięknie wygląda, to jeszcze rośnie bez problemów i daje smaczne owoce. Pochodzi z Chin, gdzie od ponad 4000 lat była uprawiana jako pokarm dla gąsienic jedwabnika. Spośród kilkunastu odmian popularność u nas zdobyła morwa biała i morwa czarna. Morwa może rosnąć jako niewielki krzew, drzewo lub żywopłot. Nie wymaga cięcia, ale pozostawiona bez przycinania po 10 latach wyrośnie w 9m drzewo!

Badania z ostatnich lat potwierdzają, że poszczególne jej części (głównie liście, kora, owoce) pomagają w leczeniu i profilaktyce niektórych chorób, ponieważ zawierają całą gamę substancji biologicznie aktywnych, korzystnie działających na nasze zdrowie. Wpływają na gospodarkę insulinową, co jest ważne w diecie osób chorych na cukrzycę. Ponadto wykazują działanie na układ krwionośny, sercowo-naczyniowy oraz nerwowy, dzięki czemu wspierają walkę z anemią oraz miażdżycą. Mogą być także pomocne w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Morwa daje również lekki efekt wybielający i z tego powodu ekstrakty z jej liści wykorzystywane są w różnych kremach do twarzy. Owoc morwy oprócz tego zawiera witaminy A i C.

Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Zawierają – podobnie jak jeżyny – cukry, garbniki, flawonoidy, witaminy, a także minerały. Można przyrządzać z nich soki- są bardzo smaczne. Zaleca się popijać je przy wielu różnych dolegliwościach: anemii, przeziębieniach, miażdżycy, chorobach serca, nerek, a także astmie oskrzelowej. Owoce morwy podobnie do jeżyny tworzą owoc złożony. Przybierają kolor od białego po różowy oraz od czerwonego aż po czarny. Zarówno białe, jak i czarne odmiany morwy są jadalne, chociaż smaczniejsze są owoce właśnie morwy czarnej. Dojrzewają pod koniec lipca i szybko opadają.

Morwa biała

Morwa czarna

Morwa – wymagania

Najważniejsze przy wyborze stanowiska dla morwy jest przede wszystkim odpowiednio duża przestrzeń. Rośnie na miejscach słonecznych ale również i na półsłonecznych. Krzewy morwy można formować w żywopłoty. Roślina wytwarza dużo odrostów korzeniowych. Jeśli chodzi o glebę jest dość tolerancyjna. Może rosnąć na każdej byle nie była podmokła lub bardzo sucha. Toleruje nawet gleby lekkie i piaszczyste. Lubi gleby gliniaste. Odczyn gleby powinien być obojętny. Morwy są podatne na mróz, zaleca się sadzić w cieplejszych regionach, a szczególnie czarną bo jest bardziej wrażliwa na mróz od białej.

Owocowanie

Morwa dość późno wchodzi w okres owocowania, bo dopiero w 6 roku po posadzeniu. Owoce dojrzewają w końcu lipca lub w sierpniu. Należy zbierać owoce możliwie szybko, bo łatwo opadają. Owoce są jadalne, tak bardzo słodkie, że aż wydają się mdłe. Morwa biała jest słodsza od morwy czarnej.

Podsumowując, jeśli tylko mamy dużo miejsca w ogrodzie warto zakupić sadzonki morwy. A kupując w naszej szkółce mają Państwo pewność, że rośliny są zdrowe i w dobrej kondycji. Nad jakością naszych sadzonek opiekę sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-morwy/