data publikacji: 14/03/2023

Nawożenie borówki jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który zapobiega obniżaniu się żyzności gleby spowodowanej zabieraniem przez rośliny składników pokarmowych a także wypłukiwaniem się ich z powodu opadów deszczu. Ponadto nawożenie, ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost a także owocowanie krzewu.

Przy wyborze sposobu nawożenia borówki amerykańskiej należy zwrócić uwagę na jej wymagania pokarmowe ponieważ borówki są wrażliwe zarówno na za małą jak i za dużą ilość składników pokarmowych w podłożu.

Jako, że polskie gleby nie są w 100% przystosowane do przyjęcia sadzonek dlatego borówka musi być sadzona w podłożu o określonych parametrach oraz powinna być regularnie dokarmiana składnikami pokarmowymi, dostosowanymi do konkretnych potrzeb oraz fazy rozwoju.


Kiedy nawozimy ?

Zaraz po posadzeniu borówki w odpowiednio kwaśnej, przepuszczalnej i wilgotniej glebie możemy zastosować nawożenie doglebowe. Nawóz rozsypujemy bądź rozpuszczamy w wodzie.

Wiosna- nawożenie= azot

Począwszy od marca do czerwca zaleca się stosowanie nawozów na bazie azotu, dzięki czemu rośliny będą intensywnie rosły. Do nawozów azotowych zaliczamy np. siarczan amonowy, saletrę amonową bądź mocznik. Borówki należy zasilić trzykrotnie dawką około 3-5 g/m² . Zaleca się stosować pierwsze nawożenie wczesną wiosną, tuż po ustąpieniu przymrozków, następnie w kwietniu a ostatnie nawożenie zastosować w połowie czerwca. Jako, że azot ma ogromny wpływ na wzrost rośliny, zbyt późne nawożenie azotem może spowodować przemarzniecie krzewu.


Za mało i za dużo azotu ?- objawy

Niedobór azotu jest bardzo widoczny na liściach borówki. Młode przyrosty czerwienieją a na starszych liściach występują chlorozy liści (żółknięcie). Co więcej objawia się to także przyhamowaniem wzrostu i niskimi plonami. Z kolei zbyt duża dawka azotu może spowodować intensywny wzrost i zbyt późne wejście roślin w stan spoczynku, a w konsekwencji ich przemarznięcie.

Po owocowaniu borówki najlepiej zasilić nawozem z potasem.

Jesień- nawożenie=potas, fosfor, magnez

Nawożenie potasem

Kiedy roślina skończyła owocowanie i przechodzi w stan spoczynku zaleca się stosować nawóz potasowy , najlepiej wybrać siarczan potasowy ponieważ nie zawiera chlorków.

Nie stosujemy nawozu z potasem wiosną gdyż może to spowodować znaczne uszkodzenia systemu korzeniowego chlorem

Potas, a jego niedobór ?

W przypadku dużego niedoboru potasu mogą pojawić się objawy w postaci zamierania wierzchołków pędów, słabszego wzrostu liści i drobnienia owoców.

Po owocowaniu zasilamy rośliny również nawozami na bazie fosforu.

Nawożenie fosforem.

Jeśli chodzi o nawozy fosforowe najlepiej zastosować nawożenie jesienią dawką 3-6 g na m²

Niemniej jednak fosfor nie jest istotnym pierwiastkiem w nawożeniu borówki i można stosować jego niewielkie ilości.

Niedobór występuje bardzo rzadko, jednak nie można go wykluczyć. Przy niedoborze pierwiastka drobnieją liście i pędy (ale nie zmieniają barwy).

Nawożenie magnezem.

Do nawozów magnezowych zalicza się np. siarczan magnezu. Stosujemy go wiosną w dawce 2-8 g/m² . Niedobór magnezu może pojawić się latem, w czasie suszy lub przy intensywnym nawożeniu potasem. Objawia się to chlorozą starszych liści między nerwami, które pozostają zielone.

Aby móc cieszyć się pięknymi i smacznymi owocami w okresie letnim należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Warto to zrobić, bo nic tak nie cieszy jak borówka z własnych zbiorów 🙂

Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-borowki-amerykanskiej/