data publikacji: 05/12/2022

Nowy Rok dla wielu jest swego rodzaju czystą kartą, nowym początkiem. Zmiana diety i uzyskanie pięknej sylwetki na lato w tym okresie jest nierzadkim postanowieniem. Warto więc podjąć kroki, które doprowadzą nas do celu – pora zmienić nawyki żywieniowe! Oprócz pięknej sylwetki możemy także przy okazji zadbać o swoje zdrowie. Odpowiednia dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który potrzebuje witamin i składników mineralnych cały rok. W ostatnim czasie na popularności zyskały zagraniczne produkty, które określono mianem superfoods. W Polsce także mamy żywność posiadającą takie walory prozdrowotne – są to owoce jagodowe nazywane również superowocami. Sprawdźcie, dlaczego warto wzbogacić dietę o te produkty.

Superfoods, superfruits, superowoce – co to tak naprawdę znaczy?

Odpowiedź jest prosta. W tej kategorii znajdują się produkty, których odżywcze i korzystne dla organizmu działanie zostało potwierdzone naukowo. Są bogate w białko, błonnik, przeciwutleniacze, witaminy czy składniki mineralne. W obecnych czasach ciężko dbać o to, aby każdy nasz posiłek był starannie przygotowywany – w pośpiechu dnia codziennego nie da się również uniknąć przetworzonego jedzenia, dlatego warto wzbogacić dietę czy uzupełnić ewentualne niedobory superżywnością. Jej symbolem stały się nasiona chia, jagody goji czy borówki, a w ślad za nimi inne owoce jagodowe. Dlaczego?

Bogactwo witamin

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opublikowało wyniki badań nad superżywnością, w których potwierdza, że ma ona pozytywny wpływ na zdrowie. Owoce jagodowe zawierają w sobie mnóstwo witamin. Można w nich znaleźć dużo witaminy C (co ciekawe jest jej więcej, niż w cytrynie) oraz tych z grup A, B1, B2 oraz E. Zawierają dużą ilość kwasu foliowego (szczególnie istotnego w diecie kobiet ciężarnych), żelaza, magnezu czy potasu, który wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Owoce jagodowe stały się sztandarowym przykładem tej grupy także za sprawą posiadania bioaktywnych związków. Dzięki nim mają silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwmutagenne czy nawet przeciwnowotworowe.

Bogactwo witamin

Dla zdrowia i urody

Otyłość, cukrzyca, choroby serca, nowotwory, Alzheimer – coraz częściej słyszymy o tych chorobach. Zmiana sposobu życia, a także odżywiania się może być pierwszym krokiem do poprawy jakości naszego samopoczucia. Liczne badania nad wpływem owoców i warzyw w diecie na nasze zdrowie wyraźnie wskazują, że ich zwiększony udział jest korzystny, dlatego spożywanie tego typu produktów powinno stać się nawykiem. Badania wykazały również, że aktywne składniki owoców jagodowych mają wpływ na lepsze funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych, którego osłabienie może wiązać się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Starzenie się mózgu także można opóźnić, spożywając owoce jagodowe regularnie, ponieważ zawierają antocyjany, tj. rodzaj flawonoidów. Związki te mają wpływ na funkcje poznawcze, ogólną pracę mózgu, koncentrację czy zdolność uczenia się. Zewnętrzna warstwa skóry również może na tym skorzystać. Owoce jagodowe cechują się dużą zawartością antyoksydantów, które między innymi pomagają opóźnić proces starzenia się komórek. Działają nawilżająco i ściągająco – sama witamina A nadaje skórze jędrność i elastyczność.

Owoce jagodowe a odchudzanie

Nowy Rok to doskonały moment, aby zacząć wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki, a przy tym przygotować sylwetkę do lata. Wspominaliśmy już o witaminach i składnikach mineralnych, które są największym atutem owoców jagodowych, a także o ich wpływie na zdrowię i urodę, ale warto podkreślić też ich dobroczynne działanie na nasze sylwetki. Dlaczego owoce jagodowe sprawdzą się podczas diety?

  • Mają mało kalorii,
  • zapewniają sytość przez dużą ilość błonnika pokarmowego,
  • zawierają znikomą ilość tłuszczów,
  • nie podnoszą cukru we krwi, a regulują jego poziom,
  • witaminy i antyoksydanty wspomogą także zdrowy wygląd ciała.

Przy odchudzaniu owoce jagodowe będą idealnie zastępowały słodycze. W chwili kryzysu zawsze możemy sięgnąć po garść borówek czy malin zamiast po czekoladę. Sprawdzą się także w dietetycznych przepisach – możemy zrobić śniadaniowe smoothie, owsiankę z owocami, zastąpić zmiksowanymi owocami gotowy sos do sałatki czy przygotować niskokaloryczne desery.

Jak widać, owoce jagodowe są witaminową bombą dla naszego organizmu, a przy tym świetnie smakują. W czasie zbiorów korzystać można ze świeżych owoców, a zimą z zapraw, które także nie są pozbawione witamin. Jeśli macie możliwość, warto zainwestować w swoje rośliny. Owoce z własnej uprawy będą smakowały jeszcze lepiej, a i my skrócimy ten łańcuch dostaw, ograniczając się do własnych zbiorów.