data publikacji: 07/11/2022

Borówka amerykańska to niegdyś niedoceniany owoc, który ostatnimi laty zaczął cieszyć się ogromnym uznaniem konsumentów. Nic dziwnego, bowiem to prawdziwa witaminowa bomba, której regularne spożywanie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, owoc ten zawiera również polifenole, fitoestrogeny, antocyjany, a także solidną ilość błonnika oraz garbników. Choć z perspektywy konsumenta kwestia wyboru konkretnej odmiany może mieć mniejsze znaczenie, tak osoby planujące uprawę borówki zdecydowanie powinny zapoznać się z dostępnymi rodzajami sadzonek. Którą odmianę wybrać? W jakich warunkach uprawiać konkretny typ borówek? Na powyższe pytania odpowiemy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Odmiany wczesne

Duke

Ta wczesna odmiana borówki pochodzi z USA i charakteryzuje się średniej wielkości owocami o przyjemnym smaku i aromacie, a także mocną, chrupiącą skórką. Co ciekawe, borówki te doskonale smakują zwłaszcza po schłodzeniu, dzięki czemu świetnie nadają się np. jako dodatek do lodowych deserów. Krzewy Duke osiągają wysokość do 1,8 m i wymagają regularnego przycinania. Odmiana ta nie preferuje nadmiernej wilgoci oraz mrozu.

Patriot

To stosunkowo łatwa w uprawie odmiana borówki, która charakteryzuje się wyjątkowo silnymi, choć wymagającymi starannego przycinania krzewami. Dojrzewające pod koniec lipca owoce Patriot są bardzo duże, a ponadto dają wyjątkowo obfite plony. Co więcej, odmiana ta jest odporna na działanie niskiej temperatury, dzięki czemu znakomicie nadaje się do uprawy w Polsce, nawet w północno-wschodniej części kraju. Jest to odmiana, która toleruje wilgotną i ciężką glebę.

Odmiany średniowczesne

Bluecrop

To zdecydowanie najpopularniejsza odmiana borówki amerykańskiej. Krzewy tego typu docenia się za szereg zalet, w tym wyjątkową odporność na mrozy oraz choroby. Niezwykła łatwość uprawy, a także imponująca ilość uzyskiwanych owoców (nawet do 9 kg z jednego krzewu!) sprawia, że odmiana Bluecrop cieszy się tak ogromną popularnością. Borówki tej odmiany cechują się przeciętnymi rozmiarami.

Odmiany średniopóźne

Chandler

Odmiana, której nazwa może kojarzyć się z imieniem jednego z bohaterów kultowego serialu „Przyjaciele” stanowi doskonały zapylacz opisywanej w poprzednim akapicie odmiany Bluecrop. Oznacza to, że posadzenie krzewów tego typu obok siebie umożliwia znaczne zwiększenie zbieranych plonów obu odmian. Odmiana ta charakteryzuje się długim czasem owocowania. Owoce tej borówki dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia, a kończą prawie dwa miesiące później. Jest to najbardziej popularna odmiana na rynku.

borówka bonus
Owoce borówki amerykańskiej średniopóźnej Bonus

Bonus

To kolejna średniowczesna odmiana, która charakteryzuje się osiągającymi spore rozmiary owocami. Średnica borówek tego typu może wynosić nawet do 3 cm, a same plony są niezwykle smaczne i soczyste. Co więcej, to odmiana, która doskonale znosi mróz czy choroby, dzięki czemu jest też stosunkowo łatwa w uprawie. Dodajmy do tego obfite plonowanie, a uzyskamy jedną z najciekawszych odmian borówek.

Brigitta

Ta odmiana pochodzi ze słonecznej Australii. Jej krzewy charakteryzują się szybkim wzrostem, a ich wysokość dochodzi 1,8 m. Jasnoniebieskie owoce Brigitta ceni się ze względu na doskonały smak – są one duże, a ponadto stosunkowo twarde i chrupiące.

Odmiany późne

Liberty

To ciekawa, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych krzyżówka odmian Brigitta Blue oraz Elliot. Jej krzew jest stosunkowo niski, osiąga bowiem wyłącznie do 1,5 m wysokości. Owoce Liberty charakteryzują się intensywną barwą, a ponadto są wyjątkowo jędrne i zawierają dużą ilość antyoksydantów. Warto dodać, że borówki te mają długi okres przechowywania, a także świetnie znoszą transport. To deserowe owoce, które doskonale nadają się na przetwory oraz do mrożenia. Dojrzewają stosunkowo późno, jednak wcześniej niż odmiany takie jak Darrow czy Aurora.

Darrow

W przeciwieństwie do opisanej w poprzednim akapicie odmiany, ta jest stosunkowo trudna w uprawie, głównie ze względu na fakt, że wymaga odpowiedniej ilości ciepła oraz światła. Późno dojrzewające owoce tej odmiany charakteryzują się jednak wyjątkowym smakiem – podobnie jak borówki Aurora, świetnie nadają się one do deserów. Warto pamiętać, by owoce Darrow zbierać wyłącznie wtedy, gdy upewnimy się, że osiągnęły one pełną dojrzałość – zerwane zbyt wcześnie stracą tak walory smakowe, jak i prozdrowotne właściwości.

Którą odmianę wybrać?

Decyzję odnośnie tego, którą odmianę wybrać, należy podjąć po wcześniejszym uwzględnieniu dysponowanego typu gleby, a także charakterystyki regionu, w którym planujemy uprawy. Powinniśmy również wziąć poprawkę na nasze doświadczenie, gdyż niektóre odmiany zdecydowanie nie nadają się do amatorskiej hodowli. Jedno jest jednak pewne – borówka amerykańska to owoc, który charakteryzuje się sporą ilością ciekawych oraz smacznych odmian, dzięki czemu zarówno początkujący, jak i doświadczeni plantatorzy znajdą odpowiednią odmianę dla siebie.