data publikacji: 14/04/2023

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się piwoniami, które nie tylko wspaniale wyglądają, ale też pięknie pachną. Są to niezwykle piękne kwiaty którym warto poświęcić trochę uwagi a efekt wizualny zwali nas z nóg.

Piwonia- inaczej peonia- charakterystyka

Przybyły do Europy z Japonii oraz Chin, gdzie znano i uprawiano je już 1500 lat temu. Tam też do dzisiaj są symbolem powodzenia, dostatku, szczęścia i pomyślności. Są to byliny długowieczne, które mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 15 lat. Kwitną od maja do czerwca. Mają duże, okazałe kwiaty o średnicy ok. 20 cm i występują w całej gamie barw.

Stanowisko uprawy

Wybierając stanowisko do uprawy piwonii najlepiej będzie wybrać miejsce ciepłe i słoneczne, dzięki czemu będziemy cieszyć się wieloma pięknymi kwiatami. Najlepiej, by było to stanowisko zaciszne i lekko ocienione – wystarczą 3-4 godziny pełnego słońca dziennie. W pierwszym roku warto ogławiać wszystkie pąki kwiatowe. Piwonie kwitną na ogół w drugim roku po posadzeniu. Są też odporne na mróz, mimo to w pierwszych 2-3 latach od wsadzenia, warto jest przed zimą zabezpieczyć je ściółką, gdyż zbyt niskie temperatury łatwo mogą uszkodzić młode karpy.

Pielęgnacja

Jako, że piwonie wykształcają długie, walcowate korzenie nie powinny rosnąć na glebach ciężkich i podmokłych. Na takich glebach będą zagniwać i chorować. Piwonie najlepiej rosną w glebie żyznej, dość przepuszczalnej i głęboko uprawionej o odczynie średniokwaśnym, ph 5-6 ale na zasadowych także sobie poradzą. Nie tolerują przesuszenia dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu, a w szczególności w okresie suszy. Można zastosować ściółkowanie korą ogrodową dzięki czemu ograniczymy parowanie wody i rozwój chwastów. Jednocześnie jednak nie możemy dopuścić do przelania. Należy zwrócić też uwagę, by nie lać wody od góry, ponieważ może doprowadzić do chorób grzybiczych liści, zwłaszcza szarej pleśni. Piwonie są podatne na tego rodzaju schorzenia, dlatego równie ważne jest pamiętanie o usuwaniu zwiędłych liści i kwiatów.


Nawożenie

Sadzenie piwonii powinno zostać poprzedzone nawożeniem – do tego celu najlepiej sięgnąć po kompost lub obornik. Najważniejsza jest jednak głębokość sadzenia – pąki kwiatowe na karpie piwonii powinny się znaleźć zaledwie 3-5 cm pod powierzchnią ziemi. Jeśli posadzimy ją zbyt głęboko wówczas nie będziemy mogli cieszyć się kwiatami. Z tego samego powodu powinniśmy zaniechać zbyt grubego ściółkowania. Sadzenie powinno odbywać się od połowy sierpnia do pierwszej dekady września, choć w przypadku roślin zakupionych w doniczkach , możemy również sadzić je wiosną – od marca do maja. Nawożenie piwonii zaleca się stosować na wiosnę z użyciem naturalnych nawozów mineralnych z dużą ilością potasu, fosforu, magnezu i niewielką zawartością azotu.

Odmiany warte uwagi

Piwonia 'Edulis Superba to stara, sprawdzona bardzo wczesna odmiana, o pełnych, wiśnioworóżowych kwiatach.  Płatki wewnętrzne u nasady mają barwę kości słoniowej. Kwiaty wydzielają intensywny, słodki zapach. Ozdobą jest także gęste ulistnienie.

Odmiana wytwarza silne, giętkie i nieco rozłożyste łodygi. Osiąga ok. 90cm wysokości i 60-75cm szerokości. Pędy mogą pokładać się pod ciężarem kwiatów, dlatego z reguły wymaga podpór. Radzi sobie na cięższych podłożach. Jest ceniona jako kwiat cięty ze względu na wczesność kwitnienia (koniec maja) i piękny zapach.

Piwonia chińska 'Jadwiga

Tworzy duże, masywne, półpełne kwiaty, średnicy ok. 14 cm składające się z luźno ułożonych, powcinanych płatków. Ich jasnowiśniowy kolor przechodzi na brzegach w bladowiśniowy, starsze kwiaty jaśnieją.

’Jadwiga’ ma rozpierzchły pokrój z dosyć sztywnymi, długimi i grubymi pędami. Rośnie silnie, jest dobrze rozkrzewiona. Wyróżnia się dużymi liśćmi z metalicznym połyskiem od spodu.

Odmiana średniowczesna, kwitnie bardzo obficie w drugiej połowie czerwca. Kwitnienie jest rozciągnięte w czasie. Szczególnie dekoracyjna na początku kwitnienia, kiedy na tle ciemnowiśniowych pąków rozwijają się jaskrawowiśniowe kwiaty. Polecana na kwiat cięty.

Piwonie najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo na trawniku w wyeksponowanym miejscu. Idealnie nadają się także na kwiat cięty – w wazonie wytrzymują nawet do 10 dni. Jeśli zapewnimy odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju piwoniom, odwdzięczą się nam pięknym kwitnieniem.

sadzonki kupisz tutaj :https://rosliny.net/kategoria-produktu/rosliny-ozdobne/