data publikacji: 22/02/2024

Poziomki- jak uprawiać?

Poziomka to owoc, którego możemy spotkać na terenie całej Polski, rośnie w lasach, w parkach , na wzgórzach, polanach i łąkach. Niemniej jednak jest to coraz częściej uprawiana roślina w naszych ogrodach czy na balkonach. Pytanie tylko, jak uprawiać poziomkę? Przychodzimy z pomocą! Z niniejszego artykułu dowiesz się jak uprawiać i pielęgnować poziomkę aby latem cieszyć się pysznymi owocami.

Poziomka- charakterystyka

Poziomka ma czerwono różowe owoce, bardzo smaczne, słodkie o wyczuwalnym łagodnym aromacie. Owoce zazwyczaj są spożywane na surowo, ale można także przygotować z nich przetwory. Wykorzystywane są również jako środek leczniczy: liście i owoce mogą wspomagać leczenie dolegliwości układu krwionośnego i pokarmowego a także kamicy nerkowej czy drobnych chorób skórnych. Są one także bogate w sole mineralne, zawierają duże ilości witaminy C oraz garbników i flawonoidów.

Krzewinki poziomki mogą osiągać wysokość od 5 do 20, a wyjątkowo nawet do 30 cm, a owoce poziomki od 1-2 cm średnicy.

Poziomka- stanowisko

Stanowisko dla poziomek powinno być nasłonecznione, im więcej słońca tym bardziej słodkie i aromatyczne owoce. Bowiem tylko dzięki słońcu owoce poziomki uzyskują swój charakterystyczny smak i aromat.

Poziomka- wymagania i uprawa

Poziomki rosną w większości gleb ogrodowych. Warto jednak wybrać glebę żyzną, próchniczą i przepuszczalną o lekko kwaśnym pH(~5,5-6,5). Poziomki źle znoszą uprawę na glebach piaszczystych czy też gliniastych. Aby cieszyć się z dorodnych owoców, najlepiej wysadzać poziomki na ziemię uprzednio nawożoną obornikiem lub torfem. Poziomki sadzimy w rzędach, w odległościach między sadzonkami 20-30 cm i 70-80 cm pomiędzy rzędami. Podobnie postępujemy w przypadku sadzenia poziomki na balkonie. Nie powinniśmy sadzić za gęsto, bo może to powodować choroby grzybowe. Poziomki najpierw wysiewamy w marcu, a młode sadzonki należy przenieść pipetą do doniczek, gdzie podrosną. Taką sadzonkę należy dopiero wtedy zasadzić, w okolicy czerwca. Ale dostępne są również gotowe, młode sadzonki w doniczkach- znajdziesz je tutaj

Poziomka- sadzenie

Sadzonki poziomek umieszczamy do wykopanych wcześniej niewielkich dołków, pamiętając o tym, żeby nie podwijać korzonków (jeśli są za długie, można je przyciąć). Ważne jest to, żeby dołki miały odpowiednią głębokość – stożek wzrostu rośliny powinien znajdować się tuż nad poziomem ziemi. Poziomki są samopylne, co oznacza że nie wymagają sadzenia różnych odmian obok siebie. Z uwagi na to, że poziomki owocują w 2-3 roku po posadzeniu nowe sadzonki najlepiej jest nasadzać co roku.  

Poziomka- pielęgnacja

Z uwagi na to, że poziomki należą do roślin słabo ukorzenionych, należy je regularnie w ciągu całego sezonu ogrodniczego podlewać (szczególnie w czasie upałów). Aby rośliny miały zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości światła i wody, nie możemy zapominać też o regularnym odchwaszczaniu.

Pod względem nawożenia poziomka pospolita jest zupełnie bezproblemowa – doskonale reaguje na naturalne nawożenie kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Należy jej natomiast ograniczyć nawożenie azotowe – jeśli z nim przesadzimy, pojawi się szara pleśń, szczególnie niebezpieczna dla uprawy poziomek.

Poziomka- zimowanie

W przypadku poziomek uprawianych w gruncie zimowanie nie jest problemem – krzaczki są mrozoodporne. Inaczej jest, jeśli uprawiasz poziomki w pojemnikach. Mogą one zostać w ogrodzie do pierwszych przymrozków, później należy przenieść je i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu lub owinąć pojemniki słomą, tkaniną jutową lub włókniną. Pod koniec zimy, gdy ustąpią już przymrozki, pojemniki należy wynieść na zewnątrz.

Poziomka – podsumowanie

Poziomka to roślina, która z powodzeniem możemy uprawiać w gruncie jak i na balkonie w doniczkach. Jeśli tylko odpowiednio zadbamy o nasze krzewinki, wówczas będziemy cieszyć się pysznymi, aromatycznymi owocami od późnej wiosny do jesieni.