Rokitnik– bomba witaminowa
Coraz większą popularnością na rynku polskim cieszy się rokitnik. W Polsce powstają plantacje rokitnika, a zwykły konsument coraz częściej poszukuje sadzonek. W dobie silnie przetworzonej żywności oraz fast-foodów warto zainteresować się rokitnikiem, który bez wątpienia można określić „bombą witaminową”.
Owoce rokitnika są bardzo bogatym źródłem:
witaminy C, dzięki czemu wykazuje on właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, bakteriobójcze i uszczelniające naczynia krwionośne
karoteny i karotenoidy, dzięki temu rokitnik chroni organizm przed zmianami zanikowymi i zwyrodnieniowymi oraz zakrzepowymi i skurczowymi, między innymi w obrębie naczyń krwionośnych i skóry.
Ponadto, rokitnik ma w sobie :
- 11 mikroelementów,
- 22 nienasycone kwasy tłuszczowe,
- 18 aminokwasów,
- antyoksydanty,
- lipidy
Rokitnik zwyczajny- rokitnik pospolity
(Hippophae rhamnoides L.) to ciernisty krzew z rodziny oliwkowatych, który rośnie głównie w Europie, na Kaukazie oraz Syberii. Roślina ta coraz częściej spotykana jest w Polsce, głównie na piaszczystych urwiskach nadmorskich. Rokitnik osiągać może do 7m wysokości. Liście ma lancetowate, długości ok 6cm, gęsto pokryte na dolnej stronie srebrzystymi, tarczowatymi włoskami. Biorąc pod uwagę niezwykle atrakcyjne owoce, pomarańczowe stanowi on coraz częściej element dekoracyjny. Jest to roślina która nie sprawia kłopotu w uprawie. Aby cieszyć się zdrowymi i pysznymi owocami najlepiej nabyć sadzonkę rokitnika samopylnego- Orange Friesdorfer.
Rokitnik samopylny- Orange Friesdorfer
Odmiana rokitnika nie potrzebująca zapylacza, jest samopylny. Wystarczy więc posadzenie jednej rośliny , aby mieć dorodne pomarańczowe owoce. Jest to odmiana niezwykle plenna, pochodząca z Niemiec. Krzew dorasta do 3-4 m wysokości, ma rozłożysty, zaokrąglony pokrój. Roślina ta posiada małą ilość cierni. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczyna się kwitnienie, a owocuje we wrześniu.
Rokitnik samopylny- sadzenie
Wybierając miejsce dla rokitnika należy znaleźć stanowisko słoneczne. Jeśli chodzi o podłoże rokitnik ma małe wymagania, jednak najlepiej rośnie na glebach wapiennych.
Jednocześnie dobrze znosi ujemne temperatury i jest całkowicie mrozoodporny. Dość wytrzymały na suszę. Nie lubi natomiast miejsc podmokłych.
Ze względu na swoje walory zdrowotne i smakowe polecana jest do uprawy w każdym ogródku przydomowym. Odmiana przede wszystkim polecana do uprawy ze względu na owoce. Z owoców można robić dżemy, soki, przeciery, nalewki.
Jak zbieramy rokitnika ?
Najlepsza metoda na zbiór rokitnika to obcięcie gałęzi owocujących i włożenie ich jedną warstwą w zamrażarce. Następnie należy poczekać aż się przemrożą i po prostu ściągnąć zamrożone owoce.
Rokitnik to roślina o wyjątkowych cechach dekoracyjnych, niezwykle łatwa w uprawie, nie wymaga specjalnej pielęgnacji a o wielu walorach leczniczych.Jest to szczególnie ważne w sezonie grypowym, dlatego warto w tym czasie zaopatrzyć się w ten naturalny specyfik !!!
Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-rokitnika-samopylnego/