Coraz więcej osób decyduje się na sadzenie w swoich ogrodach krzewów owocowych. Są one bowiem świetną alternatywą dla roślin pełniących wyłącznie funkcje ozdobne. Nawet w przypadku posiadania niewielkiej, przydomowej przestrzeni zielonej warto postawić na tego rodzaju krzewy. Potrafią atrakcyjnie kwitnąć, a co więcej dają pyszne i zdrowe owoce. Aby krzewy bez problemu się przyjęły, należy pamiętać o kilku zasadach związanych z prawidłowym przygotowaniem oraz pielęgnacją sadzonek, czekających na umieszczenie ich w naszym ogrodzie. O czym zatem trzeba wiedzieć, zanim kupi się wymarzone krzewy owocowe?
Zakup sadzonek – na co zwrócić uwagę?
Wbrew pozorom sadzonka nie musi posiadać licznego ulistnienia. Kluczowym elementem jest układ korzeniowy, ponieważ to on jest odpowiedzialny za to, czy sadzonka łatwo się przyjmie. Wyjątkiem jest sadzonka w okresie wegetacyjnym – wtedy przyglądamy się jej listkom (sprawdzamy, czy nie są zniekształcone bądź wyschnięte), a także oceniamy, czy posiada ona oznaki uszkodzeń mechanicznych, a także choroby bądź niedobory. Co jednak jeśli nie wybieraliśmy sadzonek samodzielnie, a np. otrzymaliśmy je od znajomych? W takim przypadku, aby zrównoważyć objętość bryły korzeniowej, można przyciąć część gałązek, najlepiej bezpośrednio po posadzeniu. Bywa jednak, że otrzymane sadzonki są pozbawione bryły i posiadają tylko kilka korzeni. Czy to oznacza, że roślina się nie przyjmie? Niekoniecznie, po prostu będzie potrzebowała więcej czasu na zbudowanie systemu korzeniowego, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. W przypadku sadzonek w stanie uśpienia, przygotowanych do sadzenia po okresie wegetacyjnym, interesuje nas stan pączków – przesuszone mogą być oznaką obumierania rośliny.
Przygotowanie sadzonki
Jak jednak przygotować krzewy owocowe do sadzenia? Przede wszystkim warto ocenić korzenie oraz ewentualnie, w razie potrzeby, przyciąć te zbyt długie bądź uszkodzone. Jeśli sadzonki muszą dłużej poczekać na umieszczenie ich w ziemi, bryłę korzeniową należy porządnie nawodnić, a same sadzonki, które są w stanie uśpienia, można krótko przechowywać w zaciemnionym i chłodniejszym miejscu, aby nie pobudzać rośliny do wegetacji.
Wybór terminu sadzenia
Dla większości gatunków krzewów owocowych jesień to idealna pora na sadzenie. Będą miały szanse najpierw skupić się na rozroście układu korzeniowego, kosztem spowolnionego wzrostu części nadziemnych. Odpowiednim miesiącem jest październik oraz listopad, aczkolwiek jest to również uzależnione od panującej aktualnie pogody. Czasem zdarza się, że nawet na początku grudnia sadzonki bez problemu się przyjmą, tym bardziej że zimy są coraz łagodniejsze. Jednakże nagłe pojawienie się sporych mrozów może spowodować obumarcie rośliny.
A może by tak sadzić na wiosnę?
Oprócz jesieni odpowiednią porą na sadzenie krzewów jest wiosna, a dokładniej marzec oraz kwiecień. Zarówno przed zimą, jak i bezpośrednio po niej roślina jest w stanie spoczynku, dlatego też teoretycznie wybór konkretnego terminu sadzenia nie ma aż takiego znaczenia. Jednakże warto zauważyć, że roślina sadzona jesienią może wykorzystać dłuższy czas na rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu na wiosnę może więcej energii poświęcić na wzrost gałązek oraz liści. Tyczy się to przede wszystkim krzewów ciepłolubnych, które są szczególnie wrażliwe na przymrozki.
Oczywiście poza tymi terminami cały okres wegetacyjny jest odpowiedni do sadzenia. Jeśli zakupimy sadzonki w pojemnikach, z dobrze rozwiniętymi systemami korzeniowymi, bez problemu można je posadzić nawet wtedy, gdy pojawiły się na nich już liście. Takie rośliny są odpowiednio przygotowane, co zapobiega ich obumarciu. Należy jedynie pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia podłoża, gdy temperatura staje się wysoka, ponieważ system korzeniowy świeżo posadzonej rośliny łatwo może ulec przesuszeniu.
Wyznaczenie odpowiedniego stanowiska
Idealne stanowiska to miejsca słoneczne, lecz także osłonięte od wiatru, chociażby od strony północnej – nie stracimy bowiem cennych promieni słonecznych, niezbędnych w procesie dojrzewania owoców. Warto również przyjrzeć się, czy wstępnie wyznaczony przez nas teren nie tworzy tzw. zastoiska mrozowego. To inaczej ujmując zagłębienia terenu, do których łatwo spływa gęste, zimne powietrze. W takich miejscach, np. wiosną, łatwiej o obumarcie kwiatów, co całkowicie uniemożliwiłoby owocowanie. W przypadku gatunków ciepłolubnych (np. winorośli) warto postawić na zaciszną lokalizację na południowych ścianach budynków. W ten sposób zapewni się optymalne warunki wzrostu oraz bujne kwitnienie, a także owocowanie.
Przygotowanie podłoża
Warto również zauważyć, że każdy gatunek krzewów owocowych może mieć zgoła inne wymagania glebowe. Doskonałym przykładem są różne odmiany borówek, które preferują wyjątkowo kwaśne podłoże. Z tego względu rośliny dobrze będą się czuły w sąsiedztwie różnego rodzaju iglaków, gdzie igliwie przyczynia się do zakwaszania się podłoża. Dlatego też sadzonki borówki amerykańskiej można posadzić wśród świerków czy sosen. Co ciekawe, większość krzewów owocowych preferuje bardziej kwaśne niż zasadowe podłoże, dlatego też, aby pomóc roślinie się zaaklimatyzować, w miejscu sadzenia warto dodać nieco torfu czy nawozu do iglaków bądź borówek. Pamiętać należy jednak, że w użyźnianiu podłoża liczy się umiar, ponieważ przenawożona gleba w obrębie systemu korzeniowego, przy równocześnie słabej jakości ziemi w ogródku może przyczynić się do zatrzymania rozwoju rośliny, w tym ustania owocowania.
Sadzenie nowych roślin wydaje się prostą czynnością – wystarczy przecież wykopać dołek, umieścić w nim roślinę i zasypać ziemią. Nic bardziej mylnego! Po opisanych czynnościach widać, jak wiele czynników może wpłynąć na to, że nasz krzew się nie przyjmie. Dlatego też, zanim zabierzemy się za sadzenie, warto dowiedzieć się, na co w szczególności zwrócić uwagę. Tym sposobem będziemy cieszyć się zdrowymi, owocującymi krzewami przez lata.