data publikacji: 31/03/2023

Świdośliwa– (Amelanchier) jest to krzew w zależności od odmiany który może osiągać od 1,5 – 4m wysokości, o wyprostowanych, czasami pokładających się pędach. Rośliny wyjątkowo atrakcyjne w okresie kwitnięcia. Kwiatostany w formie kwiatowych gron po 5-12 kwiatów pojawiają się na krótkich, ulistnionych pędach bocznych i czasami na szczytach ubiegłorocznych przyrostów, pojawiają się na początku maja. Rośliny te są samopylne, nie potrzebują zapylacza do owocowania. Owocują pod koniec czerwca, dojrzewają dosyć równocześnie. Owoce są soczyste i słodkie, średnica owocu nie przekracza 2cm, a w smaku przypomina owoc borówki wysokiej.

Świdośliwa – wymagania

Świdośliwa ma małe wymagania glebowe. Tolerują gleby słabe, kamieniste i suche. Jest to roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne ale także poradzi sobie w stanowisku półsłonecznym.

Świdośliwa i jej właściwości prozdrowotne

Owoce świdośliwy są bogate w składniki mineralne, zawierają witaminy z grupy A i B, związki mineralne oraz dużą ilość antocyjanów, które są sprzymierzeńcem w zapobieganiu nowotworów i cukrzycy oraz pozytywnie wpływają na układ krążenia i wzmacniają ogólną odporność organizmu. Ponadto owoce świdośliwy obniżają ciśnienie tętnicze  a także są cennym źródłem witaminy C . Zawierają także magnez, wapń, fosfor i potas. Dzięki temu mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Są świetnym środkiem przy przeziębieniach, grypie czy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Świdośliwa – odmiany

W naszej ofercie posiadamy wiele odmian świdośliwy.

Northline

Krzew wzniosły do rozkładającego do 4m wys. i 6m szer. . Pokrój wyprostowany zaokrąglony ku górze. Odmiana atrakcyjna dla pszczół, motyli i ptaków. Liście są intensywnie zielone, jesienią przebarwiające się na kolor żółty, pomarańczowy następnie na czerwony. Owocuje wcześnie, pierwsze owocowanie zaczyna się już w czerwcu, w miarę równomiernie. Jest odmianą bardzo plenną, owocuje obficie co drugi rok. Owoce są lekko spłaszczone, duże o średnicy około 1,5 cm. Wyjątkowo smaczne, bardzo słodkie. Fioletowo-granatowe, z woskowatym nalotem, jędrne zebrane w nieduże grona


Thiessen

Krzew zwarty, wysoki do ok 4m wysokości i 4,5m szer. Owoce dojrzewają nierównomiernie, średnicy 17mm, średnio słodkie. Odmiana owocuje w końcu czerwca.

We wczesnym stadium pokrój wyprostowany, pędy wzniesione do rozkładającego. Osiąga ok. 5 m wysokości i 4 m szerokości, korona rozrasta się powoli. Owoce dojrzewają nierównomiernie, polecane szczególnie do uprawy amatorskiej i ręcznego zbioru.

Martin

Jest to odmiana wczesna, owocuje w czerwcu. Krzew jest zwarty, wysoki do ok 4,5m wys. i 4m szerokości. Owoce o niepowtarzalnym smaku, dojrzewają równocześnie, przeciętna średnica jagody to około 1,4 cm. Początkowo czerwone później robią się purpurowo-czarne, pokryte białym nalotem, przez co wydają się granatowe. Owocowanie jest średnio obfite.

Sleyt

Jest to odmiana wczesna, zbiór możliwy jest już w czerwcu. Owoce dojrzewają dość równomiernie, smaczne, duże, okrągłe, ciemno fioletowe, pokryte białym nalotem. Jest odmianą bardzo plenną, można uzyskać do 12 kg owoców z jednego krzewu.

Mandam

Jest to odmiana średnio późna. Owoce dojrzewają dość równomiernie są okrągłe, bardzo smaczne, duże (osiągają ok 1 cm) soczyste, ciemno fioletowe. Pęd z tendencją do wychylania, co przekłada się na atrakcyjny wygląd krzewu. Osiągająca około 2,5-3 metrów wysokości, rośnie w dosyć powolnym tempie do 50 cm rocznie. Całkowicie mrozoodporna, bez problemu wytrzymuje mrozy rzędu -40 st. C. Krzew atrakcyjny dla owadów i ptaków.

Honeywood

Jest to odmiana późna i plenna. Owocuje na początku lipca. Dzięki czemu jest mniej narażona na wiosenne przymrozki. Odmiana bardzo produktywna szczególnie w młodym wieku. Bardzo obficie owocuje, dojrzewa nieco później niż inne odmiany. Zauważyć można tendencję do przemiennego owocowania (owocuje obficie, zwykle co drugi rok ).

Smokey

Krzew wzniosły do rozkładającego do ok 3-4,5m wys. i 4,5 m . Jest to odmiana bardzo późna, owocuje na przełomie lipca i sierpnia. Zalicza się ją do jednej z najplenniejszych odmian. Z jednego krzewu można uzyskać około 7kg. Rośnie silnie, potrafi osiągać 4,5 m wysokości i około 6 m szerokości. Liście duże, później ciemnozielone, bardzo grube, skórzaste, przebarwiające się jesienią na czerwony, jednolity kolor. Wyjątkowo słodka. Polecana głownie jako owoc deserowy – do spożycia na surowo. Owoce koloru czerwono-granatowego, pokryte białym nalotem, przez co wydają się ciemniejsze.

Owoce świdośliwy idealnie nadają się na przetwory (dżemy, konfitury czy nalewki) a krzewy mogą być z powodzeniem używane jako rośliny ozdobne, szczególnie jako różnego rodzaju żywopłoty bądź osłony od wiatru.

Świdośliwy to bardzo wartościowe owoce, dlatego warto mieć te krzewy w swoich ogrodach!!!

Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-swidosliwy/