Kochane przez wszystkich, słodkie, soczyste, idealne do spożycia prosto z krzaczka ale także jako wyśmienity dodatek do deserów, ciast, galaretek. Truskawki to chyba jedne z najsmaczniejszych owoców, na które wszyscy czekają z utęsknieniem. Pytanie tylko jak je uprawiać?
Przychodzimy z pomocą!
Z poniższego artykułu dowiesz się jak uprawiać truskawki, aby cieszyć się tymi niezwykłymi owocami prosto z grządki.
Truskawki – wymagania
Truskawki są proste i łatwe w uprawie, nawet niedoświadczona osoba poradzi sobie z tą rośliną. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Upewnij się tylko, że masz wszystko, co potrzebne do uprawy i rozpocznij swoją przygodę z truskawkami.
Truskawki nie są zbyt wymagające co do gleby. Powinna być lekka, próchnicza i lekko kwaśna (pH 5,5-6,5).
Truskawki – stanowisko
Sadząc truskawki, staraj się je sadzić w słonecznym miejscu, ponieważ lubią one światło i dobrze owocują w pełnym słońcu. Truskawki tolerują także półcień, lecz powoduje on, że plon może być mniejszy. Jeśli interesuje Cię uprawa innych roślin jagodowych, zainteresuje Cię kategoria jagoda kamczacka sadzonki. Ten krzew owocowy jest ceniony za swoją odporność na niskie temperatury oraz wczesne owocowanie – jego owoce dojrzewają już w maju, wcześniej niż truskawki. Jagoda kamczacka preferuje stanowiska słoneczne oraz gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5). Wymaga również obecności innej odmiany do zapylenia krzyżowego, co zapewnia obfite plony.
Truskawki – sadzenie
Sadząc truskawki, nie zapomnij o usunięciu uciążliwych chwastów wieloletnich, (tzw. chwastów trwałych) takich jak perz, ostrożeń (oset), skrzyp itp. Jeśli zapomnisz o tym zabiegu albo wykonasz go niedokładnie, to w kolejnych latach możesz mieć ogromny problem z zachwaszczeniem.
Kolejnym krokiem (jeżeli nie zrobiliśmy tego przed posianiem przedplonu) jest rozsypanie nawozu organicznego np. obornika (koniecznie starego, zleżałego, przekompostowanego) lub zwyczajnego kompostu. A następnie należy skopać paletko przy pomocy grabi i po kilku dniach można przystąpić do sadzenia truskawek. Rośliny sadzimy w odstępach 30-45 cm, w rzędach o długości 60-90 cm. Za pomocą kielni wykop dołek dwa razy większy niż korzenie rośliny. Upewnij się, że korona rośliny, czyli miejsce, w którym łodygi stykają się z korzeniami jest równo posadzona i dobrze osadzona w ziemi. Sadzenie truskawek zbyt głęboko może doprowadzić do zgnilizny, a sadzenie zbyt płytko wysuszy korzenie. Zasyp korzenie rośliny i ubij glebę rękami.
Truskawki – ściółkowanie
Truskawki rosną zdecydowanie lepiej, jeśli są systematycznie ściółkowane. Do ściółkowania można użyć np. słomy, dzięki czemu chwasty zdecydowanie mniej wyrastają, gleba jest chroniona przed zbyt szybkim wysychaniem, a także przed nadmiernym nagrzewaniem.
Ponadto ściółka zapobiega także zapiaszczeniu owoców, dzięki czemu można je jeść prosto z krzaczków.
Truskawki – pielęgnacja
Truskawki to rośliny, które nie wymagają wielkiej pielęgnacji, aby były zdrowe i produktywne.
Podstawowe zabiegi w pielęgnacji truskawek to regularne podlewanie, szczególnie jeśli rośliny rosną w pojemniku lub na podniesionej grządce. Przy podlewaniu należy pamiętać o tym, aby strumień kierować w pobliże podstawy rośliny, a nie na górną część rośliny, ze względu na to, że liście truskawek mogą być podatne na pleśń, gdy są mokre.
Kolejnym ważnym zabiegiem w uprawie truskawek jest ich regularne nawożenie. Zaleca się stosowanie systematycznie co ok. dwa tygodnie płynnej odżywki o zawartości potasu. Taki rodzaj nawozu stymuluje roślinę do kwitnienia, a co za tym idzie do obfitszego owocowania. Warto pamiętać, że sadzonki truskawek w końcu tracą wigor i zwykle wymagają wymiany co trzy do czterech lat.
Truskawki – koszenie
Truskawki trzeba skosić najlepiej na okres dwóch tygodni po owocowaniu. Do koszenia warto użyć nożyc i nożyczek ogrodniczych, a także sekatora. Nie sprawdza się usuwanie liści ręką, gdyż wtedy łatwo wyrwać truskawki z korzeniami, zwłaszcza młode. Liście ścinamy na wysokość około 5 cm nad ziemią. Dzięki takiemu zabiegowi ograniczymy rozprzestrzenianie się chorób oraz zapobieganie rozwoju szkodników.
Wykonując te proste i nieskomplikowane kroki, w mgnieniu oka uzyskasz szybki zbiór truskawek. A to, jak wykorzystasz ten przepyszny owoc, zależy od Ciebie.