Krzewy borówki amerykańskiej to zdecydowanie najczęściej wybierane rośliny do uprawy w przydomowych ogródkach- nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, ale to nie oznacza, że w ogóle im nie zagrażają. Jednakże, jeśli zapewnimy im odpowiednią ochronę i pielęgnacje wówczas dadzą nam liczne, duże i zdrowe owoce. Chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób krzewów borówki amerykańskiej warto pamiętać o kilku czynnikach, które zmniejszają ryzyko porażenia rośliny przez patogeny chorobotwórcze.
W poniższym artykule dowiesz się jakie są najczęstsze choroby borówki amerykańskiej, jak je rozpoznawać, leczyć oraz jak im zapobiegać. Oto sprawdzone sposoby na zdrowe borówki w Twoim ogrodzie!
Po pierwsze, sadząc krzewy borówki amerykańskiej w swoim ogrodzie należy zakupić je w kwalifikowanych szkółkach, dzięki czemu mamy gwarancje że rośliny są wolne od chorób. Ponadto, warto je posadzić w zalecanej rozstawie. Ważne jest, by w czasie pierwszego sadzenia zachować co najmniej metrową przestrzeń między roślinami dzięki czemu będą miały odpowiednią wentylację.
Do powszechnych chorób borówki amerykańskiej należą:
Szara pleśń- jak ją rozpoznać i zwalczyć?
Szara pleśń borówki amerykańskiej to choroba grzybowa wywołana przez grzyb Botrytis cinerea. Grzyb ten zimuje w resztkach roślin w formie grzybni. Szczególnie dobrymi warunkami do rozwoju szarej pleśni jest wysoka wilgotność oraz słaba wentylacja spowodowana zbyt dużym zagęszczeniem posadzonych roślin. Głównym objawem są ciemne plamy, które atakują wszystkie części rośliny -pędy, łodygi, liście oraz owoce. Najgroźniejsze dla borówki są infekcje kwiatów i owoców. Zainfekowane kwiaty na początku stają się brunatne, potem zasychają. W przypadku owoców, na ich zawiązkach uwidaczniają się nekrotyczne plamy, które również zasychają. Przyczynia się to do gnicia owoców, zarówno przed zbiorami, jak i w trakcie magazynowania
na których z czasem pojawia się szary nalot. Porażone przez chorobę owoce rośliny zaczynają stopniowo obumierać, a następnie gnić.
Profilaktyka
Niezwykle ważnym zabiegiem który zabezpieczy borówkę przed szarą pleśnią jest tzw cięcie prześwietlające dzięki czemu zapewnimy swobodny przepływ powietrza pomiędzy roślinami.
Poza tym, warto wziąć pod uwagę nawadnianie bezpośrednie do systemu korzeniowego co wpłynie pozytywnie na ochronę przed szarą pleśnią.
Zwalczanie
Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy szarej pleśni, natychmiast należy zastosować interwencyjny środek przeciwgrzybowy lub biologiczny.
Mączniak prawdziwy borówki amerykańskiej
Mączniak prawdziwy borówki amerykańskiej to choroba grzybowa powodowana przez grzyb Erysiphe vaccinii.
Pierwsze objawy mączniaka na borówce amerykańskiej są widoczne dopiero w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego. Sucha i upalna pogoda sprzyja rozwojowi choroby. Początkowym objawem infekcji są jasnozielone, żółte lub czerwonawe przebarwienia na liściach oraz charakterystyczny biały mączysty nalot, który z czasem szarzeje. Na owym nalocie widoczne są drobne czarne punkciki- zarodniki. Mocno porażone liście marszczą się i pojawiają się na nich plamy z czerwoną obwódką. Chore rośliny cechuje osłabiony wzrost.
Profilaktyka
Ważnym zabiegiem, który zabezpiecza rośliny przed mączniakiem prawdziwym jest regularne wycinanie zbędnych, nadmiernie zagęszczających roślin pędów, a także systematyczne odchwaszczanie, tak aby chwasty nie powodowały nadmiernego zagęszczenia, tym samym utrudniając osuszanie przez wiatr.
Zwalczanie
W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby, należy zastosować interwencyjny środek przeciwgrzybowy lub biologiczny.
Zgorzel pędów borówki amerykańskiej
Zgorzel pędów borówki amerykańskiej to choroba grzybowa wywołana przez grzyb Godronia cassandrae. Objawy tej choroby są widoczne na pędach borówki w jej dolnych częściach, w miejscu których kora stopniowo pęka. Wówczas pojawiają się charakterystyczne brązowe plamy na pędach borówki oraz jej pozostałych liściach. Plamy te otoczone są purpurową obwódką. Z czasem kora staje się srebrzysto szara a pędy borówki zamierają.
Jest to jedna z groźnych chorób borówki amerykańskiej, typowa dla młodych, zwykle maksymalnie dwuletnich okazów.
Zwalczanie
Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby należy usunąć pędy które uległy porażeniu. Niemniej jednak najskuteczniejszym sposobem zwalczania zgorzeli pędów borówki amerykańskiej jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Odpowiednia ochrona może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Należy zastosować oprysk fungicydami wiosną w fazie pękania pąków oraz jesienią w czasie opadania liści borówek.
Antraknoza borówki amerykańskiej
Objawy choroby występują na wszystkich nadziemnych organach roślin: pędach, kwiatach, liściach, szypułkach i owocach. Tym samym prowadzi to do zahamowania wzrostu i rozwoju krzewów. Jednocześnie zwiększa podatność borówek na inne choroby, szkodniki, a także niekorzystne czynniki pogodowe. To szkodliwość pośrednio wpływająca na plon. Oprócz tego patogen powoduje bezpośrednie straty w plonie.
Początkowe objawy choroby widoczne są na liściach w postaci brunatno- bordowych plam a także na pędach, które z czasem zamierają. Niemniej jednak najbardziej groźne są infekcje owoców, które w czasie dojrzewania miękną i pojawiają się na nich nekrotyczne plamki, które są zauważalne dopiero przy dokładnym przyjrzeniu się z bliska. Porażone owoce marszczą się i zasychają. Tworzą się tzw. „mumie”. Natomiast owoce dojrzałe masowo gniją w czasie transportu i przechowywania.
Zwalczanie
Aby ochronić borówkę amerykańską przed antraknozą należy zastosować zabiegi ochronne od początku rozwoju kwiatostanu aż do końca fazy kwitnienia. W przypadku wystąpienia objawów choroby stosuje się opryski fungicydami. Poza tym opryski fungicydami na antraknozę stosuje się w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. Ważne jest również, aby regularnie usuwać i niszczyć uszkodzone liście i pędy oraz porażone owoce. Zapobieganie chorobom grzybowym obejmuje także zabieg usuwania pędów nadmiernie zagęszczających krzewy, odchwaszczanie oraz umiejętne nawożenie (przenawożona roślina staje się bardziej podatna na ataki patogenów, zwłaszcza w przypadku nawozów azotowych
Biała plamistość liści borówki amerykańskiej
Do powszechnych chorób borówki amerykańskiej należy również biała plamistość liści – do objawów choroby należy pojawienie się na porażonych liściach drobnych, białych plam, w środku biało szarych i otoczonych czerwono- brunatną obwódką. Na powierzchni plam tworzą się drobne, ciemne owocniki. Silnie porażone liście borówki przedwcześnie zamierają i opadają. Biała plamistość liści borówki zaburza asymilację krzewów co hamuje rozwój, a pośrednio wpływa na obniżenie owocowania
Zwalczanie
Zwalczanie choroby polega na wykonaniu oprysków fungicydem oraz regularnym usuwaniu i niszczeniu porażonych liści i pędów.
Podsumowanie
W tym artykule przedstawiliśmy najczęstsze choroby borówki amerykańskiej oraz metody na ich zwalczanie. Reasumując, warto pamiętać o tym, by w celu zapewnienia maksymalnej możliwej ochrony krzewów borówki przed chorobami dbać o ich odpowiednie podlewanie i nawożenie. Niezwykle istotna jest też walka ze szkodnikami (takimi jak np. mszyce), które potrafią przenosić choroby pomiędzy krzewami. A najważniejszym jest wybór sadzonek ze sprawdzonego źródła. Priorytetem powinien być dla nas zakup krzewów odpowiednio silnych i pewnych gatunkowo. Warto skierować swoje zainteresowanie w stronę upraw, będących pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Profesjonalny producent borówki amerykańskiej daje gwarancję czystości gatunkowej krzewu oraz tego, że jest wolny od chorób.