data publikacji: 27/06/2023

Aronia

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) i aronia śliwolistna (Aronia x prunifolia),

to krzewy owocowe z rodziny różowatych (Rosaceae), dorastające zwykle do wysokości około 2,5 m. Rosną naturalnie w Ameryce Północnej. W Europie i innych rejonach świata początkowo uprawiane były jako rośliny ozdobne, dekoracyjne z czasem zaczęto wykorzystywać do produkcji win, nalewek, soków, dżemów, jako dodatek do mięs.

Aronie kwitną w maju, pokrywając się dekoracyjnymi białymi kwiatami. Są atrakcyjne dla pszczół i motyli. Owocami aronii są czarnofioletowe jagody, które pojawiają się na krzewie w okresie od sierpnia do października.

Aronia- sadzenie

Jeśli chodzi o wybór stanowiska do posadzenia aronii, roślina ma małe wymagania klimatyczno-glebowe, będzie rosła zarówno w kwaśnej jak i słabej ziemi. Pomimo tego, że roślina toleruje słabą glebę warto wcześniej przed posadzeniem odpowiednio przygotować podłoże pod uprawę aronii, a zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać wysokie plony. Z racji tego, iż aronia należy do grupy roślin światłolubnych, dobrze jest sadzić krzewy w miejscach dostatecznie nasłonecznionych. Zaleca się zasilić wiosną sadzonki nawozem wieloskładnikowym lub nawozem organicznym.

Aronia – odmiany

Najczęściej spotykane i najbardziej popularne odmiany aronii to Nero, Viking, Hugin i Galicjanka. Nie różnią się one zasadniczo między sobą, jeśli chodzi o wygląd czy wartość użytkową. Owocują wczesną jesienią zazwyczaj na przełomie sierpnia i września.

Aronia-Hugin

Owoce tej odmiany są czarne, kuliste, średnicy 1 cm, zebrane w luźne owocostany. Kwiaty białe pojawiają się w połowie wiosny. Owocuje na przełomie lipca i sierpnia. Krzew osiąga wysokość 1,5-2 m., dobrze się rozkrzewia. Jesienią liście aronii przybierają odcienie żółci i czerwieni. Jest to odmiana wyjątkowo odporna na mrozy

Aronia-Nero

Owoce tej odmiany są dwukrotnie większe niż dzikich gatunków, wyjątkowo plenna. Kwitnie wcześniej niż inne odmiany. Wiosną obsypana białymi kwiatkami z czerwonymi pręcikami. Owoce dojrzewają w sierpniu.

Rozkrzewia się już u podstawy, kształtem nawiązuje do gruszki. Szybko rosnący, ale niższy od pozostałych odmian (osiąga ok. 2 m) i bardziej zwarty. Liście ciemne i połyskliwe, jesienią atrakcyjne czerwonożółte przebarwienie. Odmiana przyciągająca pszczoły i motyle. Odmiana sadownicza, dobra również do nasadzeń krajobrazowych (naturalistycznych, na żywopłoty, nasadzenia przeciwerozyjne). Mrozoodporność -37°C

Aronia-Viking

Owoce tej odmiany nie opadają, długo pozostają na krzewie, bez utraty jakości, dzięki czemu zbiór może być rozciągnięty w czasie. Owoce duże, czarne z połyskiem, w orzeźwiającym, słodkim smak. Kwitnienie przypada w połowie wiosny. Pełną dojrzałość owoce osiągają od sierpnia do października.

Aronia- Galicjanka

Krzew aronii czarnej Galicjanka dorasta do ok 2 m i tworzy pokrój prosty, wzniesiony. Krzew w miarę dojrzałości się poszerza, ale nie jest ekspansywny. Owoce aronii odmiany Galicjanka są kuliste, duże, praktycznie czarne z woskowym, szarym nalotem.

Owoce aronii najczęściej są wykorzystywane w przetwórstwie zarówno tym domowym jak i przemysłowym. Można wytwarzać z nich soki, dżemy, konfitury, syropy, nalewki i wina.

Są bogate w witaminy, barwniki antocyjanowe i mikroelementy.

Wykazują właściwości lecznicze. Doskonale nadają się na przetwory (soki, dżemy, konfitury, nalewki i inne).

W dobie przetworzonej żywności warto postawić na naturalne lekarstwo i posadzić aronię w swoim ogrodzie!!!

Sadzonki kupisz tutaj : https://rosliny.net/kategoria-produktu/sadzonki-aronii/